Komentarz giełdowy 19.03.2012

Dzisiejsza sesja przybliżyła nas do realizacji scenariusza wywodzącego się z dość skutecznej geometrii rynku. Oczywiście nie zostało jeszcze wykonane to co ostatecznie powinno przechylić szale na korzyść niedźwiedzi ale widząc cały przebieg sesji nie można oprzeć się wrażeniu, że to tylko kwestia dni i to najbliższych.

[fumpBegin]

Mówiąc o braku ostatecznego rozstrzygnięcia mam na myśli lukę cenową z czwartku, której dzisiaj jeszcze nie próbowano zamknąć. Jednak, jak wskazuje wykres, stało się już coś w tym kierunku, mianowicie została potwierdzona formacja harami jaka towarzyszy nam od piątku na silnej strefie oporu.
Równocześnie z dzisiejszym spadkiem cen, w dół poszedł Stochastic, który dał sygnał sprzedaży. Zatem technika powoli lecz stanowczo zwraca się w kierunku podaży. Tak samo wygląda z „odczuciami” kiedy obserwowało się dzisiejszą sesję. Mimo tego, że amerykański S&P od samego początku regularnej sesji rozpoczął ruch na nowe szczyty, nasze indeksy prawie nie reagowały na to „zjawisko”. To raczej nakazuje upatrywać kolejnej okazji na następnych sesjach do ruchu w kierunku południowym.
Choć inne indeksy naszego rynku nie są tematem moich komentarzy to jednak z racji ciągłego ich pojawiania się w komentarzach pod wpisami zwrócę dzisiaj uwagę na pewne fakty, które mogą zaowocować tym, iż cała nasza giełda wchodzi w gorszy okres dla posiadaczy akcji. W największym skrócie. WIG – formacja gwiazdy wieczornej i uformowanie drugiego szczytu ewentualnej formacji cenowej, mWIG40 – gwiazda wieczorna i sWIG80 właściwie to samo co na WIG.
Taki „natłok” nie najlepszych (delikatnie mówiąc) sygnałów ma dużą szansę na wywołanie czegoś znacznie mocniejszego niż dwa czy trzy dni spadków. Innymi słowy najprawdopodobniej nadchodzi dużymi krokami test dolnego ograniczenia trójkąta.

[fumpEnd]

63 Replies to “Komentarz giełdowy 19.03.2012

 1. Dziś wysłuchałem tego video:
  http://gielda.onet.pl/przed-nami-potezne-spadki-na-gieldzie,18726,5062848,1,news-detal
  Ciekawe spostrzeżenie Rybińska przedstawił. W sumie mówi o tym samym co Darek.
  Ponad to zauważyłem mocny skok obrotów na wig20 po koniec sesji. koło 16 było 400 mln, a o 17:20 było 720 mln. nie wiem jak wytłumaczyć fakt podnoszenia się indexu w górę, a na fixingu troszkę opadł index i obroty nie wzrosły znacząco.

  1. 🙂 Też go słuchałem i nie polecam słuchać go większych ilościach. Jak bym nie oprzytomniał że to tylko skrajna opinia mega niedźwiedzia to bym sobie żyły otworzył 🙂 Odrzucam skrajności.
   A co do komentarza Pana Darka to jednak mam nadzieję, że będziemy testowali w tym tygodniu górne ograniczenie trójkąta.

   1. Masz rację, dlatego też się nie mądrzę i nie piszę nic więcej poza nadzieją, choć nie za bardzo wiem co do której części mojego wpisu się ten zarzut odnosił.

    1. Chodzilo o wpis poczatkowy a nie o Twoj, chociaz sie z nim nie zgadzam, mialem na mysli ze Rybinski opowiada rzeczy banalne, ale sluszne, tylko o tym wiedza wszyscy co chociaz troche kumaja.

 2. No Panie Dariuszu istnie niedźwiedzi wpis. Jednak zastanawiam się czy bez Amerykanów jesteśmy w stanie spadać. Osobiście udzielam się na pewnym forum zza wielkiej kałuży i to co tam się dzieje przerasta nawet ich… Trzeba dodać ,że nie są to amatorzy a nowe szczyty nie ułatwiają roboty. Coraz częściej można spotkać komentarze typu „I was a bear. I gave up.” Czy to jest wojna na wyniszczenie niedźwiedzia ? Szczerze przyznam ,że jeśli taki był ich plan to po woli udaje im się mnie złamać i za chwilę sam napiszę BYŁEM NIEDŹWIEDZIEM – PODDAŁEM SIĘ

 3. A co z sp 500 i daxem. Kiedy tam Twoim zdaniem dojdzie do przynajmniej 4-5% korekty. Czy takie pytanie jest wogóle uzasadnione.

  1. Wczoraj pod weekendową dorzuciłem wykres który moim zdaniem moze mieć duże znaczenie a sam w sobie ma odpowiedź na Twoje pytanie.

 4. Jedno z bezpieczniejszych podejść do rynku: wykorzystanie dużej bazy na Fmw40 w stosunku do Fw20 – obie serii M. Szorcik na mwig 40 + longas na w20. Co prawda pozycja nieco pokrętnie skorelowana ale za to ryzyko bardzo ograniczone. Odchylenie %-owe wzajemnie tych indeksów i kontraktów daje prawdopodobieństwo sukcesu. Czy też ktoś tak myśli?
  Bieżąca luka jeśli nie zostanie zamknięta może stać się bardzo ważna luką, jak ta z połowy stycznia. Pozdrowienia dla Gospodarza i aktywnych uczestników!

 5. Hej Darku

  Nieczęsto dokonuje tu wpisów, ale czasami jak coniektórzy tu wypisują głupoty i obrażają nie tylko Ciebie ale i innych to włos się jeży, żadnych merytorycznych wpisów, ale to nie na temat.
  Co do wykresu, jestem zgodny, że zostaje tylko zamkniecie luki, i jeśli się faktycznie coś nie stanie – pozytywnego oczywiście, to w okesie tygodnia, dwóch bykom kopyta poodpadają. Martwi mnie jedna kwestia tylko, a mianowicie EUR/USD. Czyżby potwierdzi sie RGR na EUR/USD, jesli tak to widze to jakieś muśniecie w okolicach 1,33 , pierwszy przystanek 1,3060 i zjazd na minima 1,2650. Idąc tym tropem, należałoby sie przypatrzec USB/PLN, to jest podobnie, silny opór na 3,0880 i jesli sie potwierdzi to widze mała rakietę, najpierw atak na 3,15 jak pzrebije to mamy 3,21, i jeśli sie uda atak to potem dopiero okolice 3,32 moga powstrzymac byki. A USiaki??? No cóż, bardzo silne negatywna dywergencja, nie widze tu za bardzo miejsca na wzrosty, do tego ten klin zwyżkujący…. i pomimo sielanki jaka tam panuje… Czyżby kolejna bessa….

  1. Ostatni wzrost to zagranie z wora do wora, wywalili stopsiarzy i teraz moze spadac, takie wygniatanie przy 1.3030 to bylo na sile normalnie byloby odbicie wczesniej do powiedzmy 1.3145 i dalej spadki, ale grubaski musza pomiwszac i sobie wymienili aby potrzasnac i zrobic 1.3265 i na bocznym podawac do ostatniego frajera.

  2. Wracajac do USD/PLN to 3.15 zanosi sie na dzisiaj a tydzien wyzej niz 3.21 jak dla mnie 3.24 cieniem 3.26.

 6. hmm jeszcze dyweregencje na oscylatorach warto by dodać, na małych i średnich.
  Wg. niektorych b. mocny sygnał kupna lub sprzedaży. W tym wypadku sprzedaży.

 7. Czy ktoś za was zwrócił uwagę na indeks VIX jest na bardzo niskim poziomie a przecież nazywany jest on indeksem strachu….czyżby w USA wiara we wzrosty była tak silna że nie ma obaw co do przyszłości…Panie Darku jakie mam Pan zdanie na ten temat, a co myślą inni forumowicze???

  1. To jest poziom na jakim VIX był w maju 2011 a więc wszyscy powinni wiedzieć co działo się w kolejnych miesiącach. Ta wartość VIX bardzo mocno zwiększa prawdopodobieństwo końca dobrych czasów dla byków.

   1. Wiem ,że jest Pan niedźwiedziem z krwi i kości i gdyby przyjrzeć się VIXowi to można zaobserwować lokalny dołek na poziomie 14. Więc poziomy te były widziane raczej w 2007 roku. Jednak nie generalizujmy sprawy jakoby miało to o czymś przesądzać bo niestety tak nie jest. Zachód już dawno to widział i rozmawiano o tym nie od wczoraj…

    1. Oczywiście w TV , pisano by w gazetach i ostrzegano wszystkich gdziekolwiek by się dało.

  2. Jak sam zauważyłeś VIX jest indeksem strachu. W przeszłości bardzo często dochodziło do korekty właśnie na tych poziomach. Niestety problem polega na tym ,że VIX sobie a giełda sobie… Współczynnik strachu działał w przeszłości wiele razy i Amerykanie to zauważyli. Przez to na chwilę obecną nie przywiązuje do niego większej wagi.

   1. Ta sytuacja, szczególnie w Stanach, jest zadziwiająca. Wszyscy jak gdyby uparli się, że udowodnią światu, że drzewa rosną do nieba. I jak zwarli szyki tak trzymają i ciągle im się zdaje, że to możliwe. Wydaje mi się jednak, że w pewnym momencie drzewo się zachwieje i wtedy wszyscy zaczną tym prędzej uciekać. VIX jest tak nisko i to dziwne ponieważ moim zdaniem te masowe dodruki powodują w dłuższym terminie większe rozchwianie rynków. Dlatego właśnie spadki w sierpniu były tak gwałtowne. A obecne wzrosty też należy uznać za gwałtowne. Dlatego po nich spodziewam się ponownie gwałtownych spadków.

   1. widzisz gracz mam podobne odczucia sądzę że w usa po lekkiej korekcie s&p500 ponownie ruszy na północ u nich po prostu jest hossa a nasz wig+wig20 jest oceniany tak sobie bo po euro12 nie widać coby miało pchnąć nasz rynek do wzrostów…..pozdr.

    1. Zapomniałem o jednym taką sielankę w stanach może zburzyć pewnie tylko….atak terrorystów lub wojna…

     1. ja to mysle iz jeszcze dzis moze beda wyciagac nasz indeks narazie wsparcie 2299-2303 perfekcyjnie zadziałało .nie zdziwił by sie tez jak by w stanach była mała korekta a u nas wzrosty

 8. Nadal optuję za tym ze bedziemy testowac górną bande co pozwoli zamknąć strukture ostatniej fali wg.teorii Elliota. Podobno na Wig20 „dolarowym” jest mocny sygnal sprzedazy-przecięcie się średnich 50 i 200 sesyjnych. Nie mam dostepu do dolarowego wykresu Wig 20 ,czy ktoś mógłby to potwierdzic?

 9. Ciekawi mnie jednak dość istotny fakt. Jeśli rzeczywiście ma spadać, to czemu gruby nie ciągnął indeksów w dół na rozliczenie, ale w piątek sesja była wyjątkowo nudna? Bo jeśli by miało spadać, to myślę, że przy rolowaniu podciągnąłby indeks w górę.

 10. jak Was czytam to po rajdzie kilkadziesiąt % na spółkach jak przyjdą kiedyś spadki to powiecie , a nie mówiłem że spadnie , także zerknąć na roczne wykresy spółek i się nie ośmieszać jak to niedźwiedź zarabia bo mozna boki zrywać ,

  korekta będzie ale trend jaki jest to chyba każdy widzi , oczywiście można przespać całą hossę i pisać ciągle że zaraz spadnie – to też jest system ,

  pan Darek ma system ale ja nigdy tutaj nie widziałem żeby kiedyś napisał L przy takim i takim poziomie , stop loss taki i taki , i odwrotnie , tylko teksty jak większość opisywaczy co się stało po czasie , i tekst albo wzrośnie albo spadnie

  zapamiętajcie , 90% inwestorów zarabia tylko i wyłącznie na wzrostach indeksów bo fundusze są benchmarkowe , ale co tam tutaj jest chyba forum 95% niedźwiedzi

  1. No zgadza się że każdy kto gra na akcjach tak jak Ty, z powodów które sam opisujesz, widzi hossę bo w przeciwnym razie nie zarobi nic ba nawet straci bo portfel pęka od akcji.

 11. A okaże się myślę że już w tym tygodniu rajd na 2400 zdziwieniem będzie jak to będzie zjazd w dół ; nie rozumie tylko jednego dlaczego na tym blogu jest tylko gra w jednym kierunku ?

 12. Darku( oraz inni forumowicze) jestem ciekaw Waszej opinii na temat tego jak zapatrujecie się na przyszłe ceny surowców, w szczególności ropy ?

  1. No cóż ropa jeśli wybije się z obecnej konsolidacji góra to ma prawie pewny test szczytu z lipca 2008.

 13. @Qba
  Cały czas atakujesz p.Darka nie oszczędzając też forumowiczów będących w tzw. obozie niedzwiedzi.Najdziwniejsze jednak jest to że jesteś prawdopodobnie najgorętszym(sądząc po liczbie wpisów) czytelnikiem tego bloga.Twoje zachowanie przypomina mi trochę sytuacje ,gdy kiedyś puściłem pornosa teściowej.Cały czas go krytykowała i dziwiła się jak ludzie mogą coś takiego oglądać ,ale filmu nie opuściła i obejrzała go do końca.

  1. On tylko pisze to co widzi przez ostatnie 3 miesiące, urosło i tyle. Spadki niedługo przyjdą i pewnie będą takie jak i te wzrosty… A Ty dla uspokojenia obejrzyj pornosa z teściową i będzie git 🙂

 14. Komentarz prof. Rybińskiego mega niedźwiedzi, niestety mam jednak wrażenie, że więcej w tym polityki, niż zdrowego podejścia do do rynku.
  Całe szczęście jego przepowiednie się nie sprawdzają ponieważ Rybiński zakłada zawsze najczarniejszy z możliwych scenariuszy… Pozdrawiam byki !!!

 15. wojkon1
  Niestety zgodzę się z Oba. Nie ujmując nic gospodarzowi, ale nie da się na tych analizach zajmować pozycji. Jeśli ktoś się ze mną nie zgodzi to proszę podać przykłady w którym dniu na podstawie tych analiz zajął ktoś pozycję i zarobił na nich?

  1. I bardzo dobrze że nie da się zając pozycji na podstawie analiz bo pozycje zajmuje się na podstawie systemu!!!!

   1. Panie Darku,
    Niech Pan W OGÓLE nie odpowiada na tego typu zaczepki. Wielu uczestników GPW aktywnie spekulujących na kontraktach szuka takiego guru, który bo powiedział im kiedy mają wejść na rynek, na jakim poziomie ustawić SL oraz na jakim poziomie wyjść z rynku. Ja nazywam takie osoby „dawcami kapitału”, bo w 90% nie mają one sytemu i kierują się emocjami, bądź wypowiedziami blogerów i forumowiczów.
    Osobiście jestem graczem, który po b. długiej przerwie (8 lat) wrócił na rynek kontraktów i widzę że ludzie się nie zmieniają 😉
    Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za KAWAŁ DOBREJ ROBOTY!!!

   2. Pokaż wreszcie, jak Twój system jest taki cudowny, klasę i weź udział w odpowiednim konkursie Parkietu. Nie widziałem Cię dotąd wśród laureatów tych konkursów nawet w pierwszej dziesiątce. Gawędzić każdy potrafi.

    1. Lingwista jak chcesz możesz brać udział w jakimkolwiek konkursie i udowodnić jak jesteś wspaniałym graczem. Ja nic nikomu nie muszę udowadniać a już na pewno nie Tobie czyli osobie, która oprócz tak głupich tekstów jak ten Twój ostatni, nie potrafi napisać nic innego.

 16. Warto posłuchać tego wywiadu z Rybińskim, daje odpowiedź na pytanie dlaczego nasz rynek jest tak słaby.

 17. jeżeli pan Darek szkoli za pieniądze to chyba ma system , więc powinien podać poziom wejścia , poziom stop Loss przecież systemu nie ujawnia

  tak pokazuje pan Jacek Borawski , można się dużo nauczyć a pan Darek po prostu opisuje wykres po fakcie i nic więcej ,

 18. wojkon1 pisze:
  Marzec 20, 2012 o 5:46 am

  @Qba
  Cały czas atakujesz p.Darka nie oszczędzając też forumowiczów będących w tzw. obozie niedzwiedzi.Najdziwniejsze jednak jest to że jesteś prawdopodobnie najgorętszym(sądząc po liczbie wpisów) czytelnikiem tego bloga.Twoje zachowanie przypomina mi trochę sytuacje ,gdy kiedyś puściłem pornosa teściowej.Cały czas go krytykowała i dziwiła się jak ludzie mogą coś takiego oglądać ,ale filmu nie opuściła i obejrzała go do końca.

  typowy zarobiony niedźwiedź od pół roku , z teściową ogląda pornosa , MERYTORYCZNA WYPOWIEDŹ

  1. Qba albo się uspokoisz albo już nigdy żaden Twój komentarz nie pojawi się na tym blogu. Pieprzysz cały czas głupoty, to że widzisz od pół roku hossę nie uprawnia Cię do tak zadziornych tekstów. To jest moje pierwsze i ostatnie ostrzeżenie!

   1. Panie Darku proszę takie osoby jak Qba i lingwista banować, raczej większość użytkowników blogu nie ma chęci na czytanie ich żenujących tekstów.

    Pozdrawiam,

    1. lingwista to zakompleksiony internauta o marginalnej wiedzy.Niech pisze, może potrzebuje sie w jakis sposób dowartościowac, lubie sie posmiac z jego „wymazów”:)
     to tak na marginesie. pozdrawiam

     1. No i o to chodzi. Śmiech to zdrowie. Ale już więcej mnie tu nie będzie.

    2. Nie chcesz wiedzieć co się będzie działo to spełniam Twoje życzenie. Licząc od 18 grudnia 2011 miałem zdecydowanie więcej trafnych prognoz, niż ktokolwiek na tym forum.

 19. od września 2011 kiedy był dołek na WIG 20 na poziomie 2100 mamy 4 dołki i każdy wyżej , do tego bronimy lukę na 2200 , teraz druga luka na 2300 też broniona a wszyscy tutaj ciągle zarabiają na S , kiedyś spadnie i tego nie neguję ale na razie to nie ma najmniejszych przesłanek , o Mwig i Swig i WIg nie piszę bo przecież tutaj nikt nie kupuje bo co to za spółki wyceniane na kilka miliardów zł

  wcale się nie zdziwię jak na koniec kwartału nas jeszcze podciągną , tak czy siak żeby powiedzieć że zarabiają misie to muszą być przełamane wsparcia na lukach

 20. @Qba bardzo fajnie, że masz inne view na rynek. Małe i średnie dały fajnie zarobić. Ale na w20 za dużych zarobków byki z akcji nie miały (nie licząc kghm).

  1. To jest science – fiction ? a co ma spowodować takie załamanie ? wylądowanie UFO czy napaść iranu na usa ? hehehe

   1. Ja też takie załamanie widzę, ale bardziej w rejonie 2014 czy nawet 2015 roku. Wynika to z cykliczności relacji dji/cena zlota

    Ale w 2012/2013 też takie coś jest możliwe.
    Wystarczyłoby nałożenie się 2 z tych 4 czynników:
    -Wojna z iranem
    -Ropa po 200$
    -Bankructwo Włoch
    -Spowolnienie w chinach

   2. O powodach spadku dowiemy się jak Dow Jones będzie w okolicach 7000-8000, czyli blisko prognozowanego dna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *