Komentarz giełdowy 29.02.2012

Prawdziwych …… poznaje się po tym jak kończą a nie jak zaczynają. Prawda, że znane powiedzenie pewnego polityka jak ulał pasuje do sytuacji, którą dostrzegamy na wykresie od kilku dni?

[fumpBegin]

Wczorajsze pozytywne zakończenie sesji w USA oraz jak można się domyśleć dzisiejsze LTRO, spowodowały podgrzanie emocjonalne wśród naszych rodzimych inwestorów. Indeks WIG20 otworzył się na poziomie ok. 20 punktów wyższym od wczorajszego zamknięcia. Niestety, dla posiadaczy akcji był to najlepszy moment dzisiejszej sesji. Choć początkowo spadek był łagodny „jak baranek” to jednak nastąpił moment, w którym mocniejszy ruch w dół za oceanem wywołał małą panikę na naszym parkiecie. W efekcie takiego przebiegu notowań na wykresie indeksu powstała spora czarna świeca , która po pierwsze pokazuje jak bardzo „parzy” linia trendu spadkowego a po drugie zamknęła się pod wczorajszym zamknięciem.

Z coraz większym prawdopodobieństwem możemy oczekiwać na kontynuacje spadków a ostatnie zawirowania na przestrzeni sesji piątkowej, poniedziałkowej i wczorajszej będą chyba korekta wzrostową w fali zapoczątkowanej wybiciem z konsolidacji. Oczywiście mam tu na myśli konsolidację, która miała miejsce od 10.02 do 22.02. Jeśli dobrze czytam wykres to oznaczałoby to, że spadek po wyjściu z konsolidacji przybierze postać bardziej rozbudowaną niż prosty „myk” w dół co z kolei pozwoli niedźwiedziom mocniej zbliżyć się do dolnego ograniczenia trójkąta.
Nie można jednak zapominać o rynku amerykańskim. Gdyby jakimś „cudem” dzisiejsze notowania zakończyły się pozytywnie (mimo obecnego spadku) to zapewne jutro mielibyśmy kolejne podejście pod linię trendu. Myślę jednak, że zdecydowany atak niedźwiedzi w dniu dzisiejszym „okraszony” znacznie większym obrotem niż ten, który towarzyszył nam przez dwie ostatnie sesje, to mimo wszystko wskazówka świadcząca, że byki zza oceanu też muszą zrobić sobie co najmniej przerwę.
Tak całkiem na marginesie, wykres miedzi wyrysował formację „Nad – pod”, która może być idealnym zakończeniem korekty wzrostowej na tym kruszcu. W przełożeniu na nasz rynek może to oznaczać początek ponownych spadków na KGHM a więc na jednej z największych spółek w indeksie WIG20 (dzisiejsza świeca tez nie wygląda dobrze dla posiadaczy akcji konglomeratu miedziowego).
Zatem jeśli „usacy ” nie zmienią zdania do wieczora i ponownie nie wyciągną indeksów to można chyba spodziewać się niedźwiedziej końcówki tygodnia.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

20 Replies to “Komentarz giełdowy 29.02.2012

 1. Polecam dziś rozgrywkę w postaci meczu naszych orłów. Mecz Polska – Portugalia – jaki wynik obstawiacie? Ja twierdzę, że przegramy. To tak w kwestii odpoczęcia od giełdy.

 2. Kolejna czarna świeca tym razem w mini sekwencji wzrostowej i nie została zanegowana mini gwiazda poranna (po 14-stu sesjach spadku można myśleć o zmianie trendu krótkoterminowego). Licząc od szczytu to już 15 świec czarnych, co dało zatrważający niski urobek (ponad 110 pkt). Ja także liczę na spadki to aż do 1950 – 1970 (o,5pkt na sesję od dołka 2019), ale nie przekonuje mnie wygląd świec dziennych i zbyt mały spadek LOP. Z resztą – dzisiejsza ujemna baza to czyszczenie stopów w drugą stronę, niż nie dawno na serii M12. Spadek na surowcach i na szczególnie interesującej nas miedzi był bardzo gwałtowny oraz jak widać bardzo nietrwały. Nagrobek na dziennym wykresie KGH zrobi wrażenie, gdy zostanie potwierdzony. Wygląda kusząco zwłaszcza, że zbrakło ok. 1 PLN do linii trendu po zamknięciach w wersji logarytmicznej. Linia trendu spadkowego po nitkach (cieniach) jest znacznie wyżej (ok. 157). I zająłbym dzisiaj pozycję S na KGH gdyby nie myśl, iż za wzrostami mogą stać akcjonariusze Quadry. Ot taka transfuzja wymienna, o której dowiemy się po czasie. Udanych inwestycji do końca tygodnia dla gospodarza i czytelników!

 3. Rynek nie jest ostatnio przyjemny. Ale dla mnie od jutra up i to mocno na nowe szczyty. Po coś ktoś kupował i kupuje złotówkę.

   1. Z tego co się orientuję to złotówkę czy ją ktoś sprzedaje czy kupuje obrazuje głównie para EUR/PLN. I widzę także, że ta para ma dzisiaj lekkie umocnienie lub stoi w miejscu. A osłabiał się kurs EUR/USD co miało przełożenie na USD/PLN i GBP/PLN. Więc moim skromnym zdaniem dzisiaj osłabiało się głównie EURO, a nie złotówka.

 4. Arek a kiedy kupujesz złotówke jak jest 3,6 za dolara czy 3,06 , zobacz na wykres pociągnij linie trendu i się trochę rozjaśni

 5. Niezła korekta dzisiaj na srebrze i zlocie. Czy może to zapowiedź ucieczki do dolara i głębszych spadków na giełdach.

 6. No Amerykanie poszli w dół. DJIA wyraźnie nie poradził sobie z wyjściem ponad 13000 pkt, więc nie widzę innej opcji jak otwarcie luką jutro i jazda w dół.

 7. Myślę,że dokąd nie przebijemy w dół na zamknięcie poziomu 2295-2300 to nie ma co mówic o spadkach.W ciągu godziny możemy przebić poziom 2360 i bedziemy ponad 2400.Wtedy nastapi korekta.Myslę,że za jakiś tydzień, kiedy wszyscy uwierza w 2500.

  1. tak a także przebicia dolnej „klina”. Równość fal amerykański rynek – czyli projekcję miał w rejonie 1376 co daje szanse na przynajmniej kilkudniową korektę.

 8. Darku mam pytanie techniczne. Czy luka powstała wczoraj na fixie ma znaczenie (2319-2311)? Czy kurs będzie „chciał” powrócić aby ją zamknąć?

 9. Chciałbym wrócic do tego RGR-a na EUR/USD. Czy czasem p.Darku nie odbił się od linii szyi, i co za tym idzie jest cały czas w grze?

  1. Poczekajmy do końca tygodnia. Pisałem kilka razy że według mnie trzeba rozpatrywać tą RGR w układzie tygodniowym bo nie jest to RGR tworzone przez miesiąc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *