Komentarz giełdowy 27.02.2012

Przebieg dzisiejszych notowań, już na sam koniec, zapewne u nie jednego „byka” wywołał zadowolenie. Spadek który rozpoczął się już tuż po 9.00 i trwał do ok. godz. 15.00 okazał się „zmyłką”. Ostatnie dwie godziny notowań doprowadziły do wyciągnięcia indeksu WIG20 na „zero” ( a był już dobry -1%). 

[fumpBegin]

Jednak musimy spojrzeć na wykres bo „diabeł tkwi w szczegółach”. Jak łatwo zauważyć powstał idealny pinbar jednak nie na dołku ani na wsparciu a co najwyżej na oporze. Taki obrót sprawy nie jest wcale zachętą do uznania tezy, że korekta już za nami. Jeśli dołożymy do tego wielkość obrotu na sesji to właściwie nie mamy żadnych większych podstaw aby zdecydowanie „liczyć” na powrót do wzrostów.
Faktem jest, że oscylatory szybkie, po dzisiejszej sesji zawróciły w strefie wyprzedania, jednak to są jedyne nadzieje byków. Nie chcę przez to powiedzieć, że nie ma szans na to aby jutrzejsza sesja zakończyła się nawet na jakimś plusie, po prostu nie ma w tej chwili podstaw aby uznać, że można liczyć na coś więcej niż mała „głupawka” wzrostowa spowodowana walką byków w USA jak i datą 29.02 czyli drugim LTRO.
Jeśli spojrzymy, na tym samym wykresie na spadek z lokalnego szczytu jaki miał miejsce pod koniec października to można zauważyć że jego początek też był bardzo niemrawy i często przerywany korektami.
Wydaje się zatem, że na obecną chwilę nie ma większych (nawet „średnich) podstaw do przypuszczeń, iż rozpoczynamy ponowny atak na górne ograniczenie trójkąta. Powiem więcej uważam, że takie zachowanie w dalszym ciągu daje większe podstawy do oczekiwania kontynuacji korekty. Myślę, że najdalej na początku marca, kiedy LTRO będzie już rzeczywistością korekta spadkowa może przyspieszyć. Do tego czasu być może znajdzie się miejsce na jakiś mały wzrost ale będzie to raczej tylko mały przerywnik w spadku zapoczątkowanym 07.02

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

22 Replies to “Komentarz giełdowy 27.02.2012

 1. Panie Darku, wiem, że trójkąt symetryczny oznacza kontynuacje ruchu poprzedniego. Ale czy dojście do 2500 czy 2550 nie tego zaneguje trójkąta? Takie moje małe spostrzeżenie – czy nie formuje nam się flaga na wig 20? http://drop.st/Tyq5b0/full

  1. Oczywiście, że wybicie z trójkąta (i brak zanegowania wybicia) zaneguje go. Wówczas zostanie otwarta droga do 2500-2550. Dojście do takich poziomów spowoduje że będzie mogła powstać flaga. Co do Twojej sugestii to zgadzam się całkowicie że w tej chwili powstaje coś na wzór flagi (formacja flagi). Wybicie z niej górą wraz z teorią zasięgu staną się dodatkowym argumentem za wybiciem trójkąta i dojściem do 2500-2550.

 2. To jest po prostu klasyczny młotek, może być z tego gwiazda poranna, wystarczy naprawdę malutka luka. Rynek nasz dojrzał do korekty wzrostowej i oby to było tylko 2380 na kontraktach. Misie dzisiaj się nie wykazały. Miały prawie wszystko na talerzu i chyba wyszły po papier strategiczny, że takie COŚ z tego wyszło. Stawiam na zamknięcie jutrzejszej sesji znów wyżej i tak przez kilka dni – do wtorku na przyszły tydzień. Korekta się należy, rozbudzenie nadzieji też się należy Bykom. Pozdrowienia dla Gospo i czytaczy!

  1. Klasyczny młotek jest i co do tego nie ma wątpliwości ale miejsce w którym powstał nie daje możliwości na powstanie gwiazdy porannej.

  1. jakby ktoś grał pod te swietne komentarze na fut od poczatku roku to przewalilby sporo kasy – takie moje spostrzezenie. pozdrawiam

 3. @22kk tym razem mylisz sie bracie,ja mysle ze dzis ewidentnie powybijalo wszystkich ze stopow typowe oczyszczenie ,zobacz co sie wydazylo na serii M12 ,tam polecialy stopy ,nie napisze ze napewno ,bo to zle slowo na gieldzie ,ale wiele wskazuje ze juz jutro na zamknieciu bedzie nizej ,jakbym mieszkal blisko ciebie zalozyl bym sie o dobra flaszke ze wzrostow nie bedzie .pozdrawiam

 4. Widze, ze patrzyl Pan teraz z perspektywy PA 🙂 Swoja droga, jesli ten pinbar powstal na oporze, ktory testowany byl ok 4 razy to patrzac na zasade ze opory zamieniaja sie w wsparcia ten pinbar moze dac podstawe do ugrania kilkudziesieciu pkt.

  http://i.imgur.com/KYMwg.png

 5. Nie widzę związku. To było klasyczne czyszczenie stopów z arkusza bez jakiejś nadzwyczajnej zmiany LOP. To nie jest seria dominująca nie mniej przypadek kuriozalny. Kurs 2322 0 9:19:53 uruchomił SL z zasięgiem 2369 o 9:20:24. Potem kupno o 9:23:30 po 2331 dokończyło czyszczenie stopów do 2375 o 9:23:37. Podobną akcję obserwowałem na FPKO ale wtedy zajmowanie pozycji dawało stratę przez kilka dni. Było to równo 200 kontraktów i zajęcie pozycji długiej w trakcie czystki dało zysk dopiero po ponad tygodniu. Pozdrawiam serdecznie!

  1. Hmm.. coś mi się to kupy nie trzyma co piszesz…jakie SL po kursie 2322? SL to może minutę wcześniej poszły kiedy kurs M spadł niżej H przy spadku LOP. Potem był przeskok z 2300 na 2314 – jazda az do 2375 przy wzroscie LOP, czyli ktoś wrzucił kupno PKC „paru” koni i patrząc na wolumen w tym momencie większość to było otwieranie pozycji a nie zamykanie. Tak jak to widzę.

 6. Jutro luka. A jak skonczymy strukture 5 fal do gory, to po stosownej korekcie bedzie kolejna wzrostowa piątka.

 7. 22kk ma rację.
  krawiec,przyjmuję zakład o flaszke.Jutro zamknie się wyżej.Zadowolę sie Jasiem Wędrowniczkiem.Jedziemy w rejon 2350-2380 a potem zobaczymy ale chyba wyzej.
  PS1
  kupiłem dziś L na fw20 po 2296 i 2306 i mam jutro zamiar zamknąc powyżej 2335
  PS2
  Do Krezus:To sa komentarze a nie strategia na kontrakty,kolego.Możesz rynek widziec inaczej,twoja wola i wzrok ale to także nie zapewnia wygranej na kontraktach czy akcjach.Wiedzieć a wygrywać to dwie różne rzeczy.

 8. A ja myślę, że z racji tego, że S&P nie może wybić się ponad 1370, to jutro kontrakty będą na minus i taki też będzie klimat na WIG20.

 9. Panie Darku napisał Pan, że nie powstał na wsparciu ten młotek no nie mogę się z tym do końca zgodzić. A zniesienie 38,2% ostatniego ruchu wzrostowego (a właściwie jego rejon – samo zniesienie w okolicy 2293)?? A rejon równości odcinków (geometria) który wychodził w rejonie 2295?? Fibo jako wsparcie + geometria wskazująca na podobny poziom+ młot. Negacja zejście pod cień dzisiejszej świecy. Ale nie możemy powiedzieć, że ten młot jest w powietrzu.

   1. Cytuję słowa z analizy:
    „Jak łatwo zauważyć powstał idealny pinbar jednak nie na dołku ani na wsparciu a co najwyżej na oporze”
    To Pana słowa ANI NA WSPARCIU. Ja pokazuje, że jakieś WSPARCIE tu jest. Słowo klucz w tym wypadku to nie dołek tylko wsparcie:)
    @Damian ja gram cały czas swoje ale tu chodzi mi o określenie, że ten młot nie jest na wsparciu co wg mnie nie jest prawdą.

 10. a ja wam powie że gówno z tego wszystkiego wynika , kołowanie i nic więcej , żygać się chce od tego rynku zaściankowego , WIG 20 to jest jakiś zmarginalizowany hazardowo lichwiarski indeks ,

  wczoraj wyszliśmy z flagi dołem a dzisiaj pewnie pójdą do góry na 2380 pkt a jutro pod LTRo wystrzelą w kosmos , i tyle z naszych kresek

 11. Amerykanie bardzo ładnie pogrywają pod scenariusz, który rozpisałem dla Europy w weekend. Na korektę u nich nadal za wcześnie i na moje oko zacznie się ona dopiero w momencie, gdy na S&P5oo wybite zostaną szczyty z maja 2o11.

  Klin na S&P5oo prowadzi notowania do szczytów, jednak na samym teście rekordowych poziomów się nie kończy. W mojej ocenie na fali euforii nastąpi wybicie klina górą, złapanie byka w pułapkę i dynamiczna przecena, która wyjdzie z klina dołem, dobijając do średniej SMA5o. Rozgrywka ta potrwa zapewne kilka najbliższych sesji, więc będzie doskonale skorelowana z obecnotygodniowymi wzrostami na giełdach w Europie i umocnieniem się pary walutowej EURUSD (u nas giełda również w górę, złoty się umocni). Całość zwieńczona zostanie gwałtownym odwrotem, jak tylko rozpocznie się korekta w USA.

 12. Europejski Bank Centralny zawiesił przyjmowanie obligacji Grecji jako zabezpieczenia dla udzielanych bankom pożyczek.

  WYGLĄDA NA TO ZE JUTRO ISDA OGŁOSI BANKRUCTWO GRECJI I WYPŁATE CDSów ale niestety decyzja po 18 godzinie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *