Komentarz giełdowy 22.02.2012

Dzisiaj na rynku wyraźnie dominowała podaż na co nie tylko wskazuje spadek o -1% ale również znacznie wyższe obroty niż w ostatnich kilku dniach. Nie udało się co prawda wybić z konsolidacji ale ta kwestia zdaje się, że będzie rozstrzygnięta jutro. Na takie rozwiązanie wskazują oscylatory, które dały dzisiaj sygnał sprzedaży.

[fumpBegin]

Musimy również pamiętać o tym, iż MACD od kilku dni jest w trendzie spadkowym po przebiciu swojej sygnalnej co łącznie z chociażby wskazaniami Stochastica pozwala sądzić, że teraz możemy mieć do czynienia z nieco mocniejszym spadkiem.

„Groźnie” wyglądająca dzisiejsza czarna świeca z delikatnym dolnym cieniem zapowiada, iż najprawdopodobniej w dniu jutrzejszym niedźwiedzie postarają się wykonać kolejny ruch w kierunku poziomu ok. 2260.
Już dzisiaj „co lepiej zorientowane byki” zamykały swoje długie pozycje. Po raz pierwszy od dłuższego czasu zmalała i to wyraźnie,  LOP co zdaje się potwierdzać, iż po dniach męczącej konsolidacji coś zaczyna się dziać. Można powiedzieć, że i tak wszystko w rękach amerykańskich inwestorów jednak ostatnia słabość wobec tamtego rynku świadczy, że i tam musi wreszcie nastąpić co najmniej korekta, która najprawdopodobniej pomoże naszym niedźwiedziom. Ewentualne złe zakończenie w USA i kiepskie notowania tamtejszych kontraktów w dniu jutrzejszym mogłyby nawet zaowocować luka cenową na naszym parkiecie.
Dzisiaj otrzymaliśmy kilka wskazań PMI, które w znacznej większości okazały się gorsze nie tylko od oczekiwań analityków (tu chyba wszystkie były gorsze) ale i również od ostatnich wskazań tego wskaźnika. Taka sytuacja może być pierwszym sygnałem na to iż ostatnie dwa czy trzy rosnące wskazania były tylko korektą w spadku.
W tej chwili możemy już powoli zastanawiać się nie na temat czy będzie spadać ale jaki rozmiar przyniesie ta korekta i czy na pewno będzie to tylko korekta.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

29 Replies to “Komentarz giełdowy 22.02.2012

 1. Wg. mnie warto jutro wcześnie wstac i obserwowac kontrakty na SP500, i dax, oraz jakie bedzie TKO na FW20.
  Jesli bedzie wskazanie ze otworzymy sie nizej niz poziom oporu z ostatnich dni, to warto zaryzykowac krótką pozycję juz na otwarciu.

  Osobiscie, mialem krótką(FW20) od 2361 i zamknąłem na poziomie 2336 ze strachu przed tym,że amerykanie dzisiaj w nocy wyciągną indeksy mocno w góre.

  Jak bedzie to zobaczymy.

  Wg, mnie jednak potrzebujemy tego osunięcia dzisiaj lub jutro na SP500:
  http://img838.imageshack.us/img838/9638/analiza2.jpg

 2. Byłbym ostrożny w formułowaniu zakończenia wzrostów. Dlatego że wg TE obecnie może być w dalszym ciągu realizowana fala 4 (od max 2418 na fw) jako podwójny zygzak. Jeśli to założenie jest słuszne to nastąpi fala 5 i może mieć cel na 2450. Jest to mocno prawdopodobne. Dodatkowo wspomnę że SP500 ma też miejsce na wzrost nie mówiąc o DJIA gdzie możliwa jest wartość 14000 w tej fali impulsu (szok prawda?). Osiągnięcie w/w wartości w niczym nie zmienia faktu że dalej będziemy w większej korekcie. Dopiero po tych wartościach będą możliwe minima (wg mnie ok 1800). Tak że wylewam kubeł zimnej wody na misie. Nie dajcie się „zapalić”. Jak będzie zweryfikuje jak zwykle Pan rynek.

  1. Zgadzam sie z tym że jestesmy obecnie w fali 4 .Wydaje mi sie ze dzisiaj robilismy C z 4 i chyba falka sie jeszcze nie zakonczyła tj. jutro stawiam na spadki. Czeka nas potem jeszcze ruch w górę , wielką niewiadomą jest czy wybijemy sie z trójkata i przebijemy szczyty.Duzo zalezec bedzie od USA a tam jak na razie ciagle up i ciagle w fali 3 która sie wydłużyła. Nasz rynek jest słaby i raczej ciężko będzie wybic trójkat i przebic szczyty w fali 5 ,ale wszystko mozliwe.

   1. Albo zakupów na fixingu na wig20. Ciekawą sytuacją jest to, że w20 nie poprawił dołka podczas gdy kontrakty to dzisiaj zrobiły jeśli jutro w20 także poprawi będzie bardzo fajnie ale jeśli stanie się inaczej należy uważać na tą rozbieżność.

 3. A co będzie jak nie będzie spadać? Widzę lekkie podniecenie w komentarzu Pana Dariusza. Jak wtedy kiedy zapowiadał spadek rzędu 200-300 pkt. Tak teraz pisze że to iż będziemy spadać jest pewne pytanie tylko ile będziemy spadać… Oj chyba spadnę z krzesła jak jutro wigi pójdą mocno do góry;) .
  Mam nadzieję że nie gniewa się Pan za ten mój wpis.
  Na koniec dodam tylko, że teraz już po fakcie można powiedzieć że byki schrzaniły poniedziałkową sesję. Po fałszywym sygnale kupna niedźwiedzie pięknie wykorzystały to zawahanie. Sygnał kupna pojawi się u mnie dopiero po 2400. w Tej chwili krótkoterminowo S ze stopem na 2360…

 4. PGE będzie sypać akcjami , 5-10% na rynek , no to będzie dołowanie , kolejne spółki czekają w kolejce a potem likwidacja OFE

  trzymajcie się , Tusk zasypie wszystkich akcjami , widocznie widza szczyt na akcjach

 5. no to wydaje sie ze idziemy do gory, waluty, goldy, srebra, ropa, itd, wojna na horyzoncie, wybory – czego chciec wiecej, rosniemy

  1. Według mnie kluczem do kierunku będzie koniec dzisiejszej sesji. W relacji intraday padł sygnał kupna po tym jak niedźwiedzie nieudolnie z rana zaatkowały wczorajsze minima i nastąpiła pułapka na nie… Tym samym pozycje krótkie stały się zbyt ryzykowne a dzięki przesuniętemu SL zostały zamknięte z zyskiem…
   Oczywiście końcówka sesji może pokazać zupełni inny obraz od tego co teraz widzimy a anulowanie sygnałów płynących teraz będzie świetną okazją bo niewykorzystane sygnały są bardzo silnymi sygnałami przeciwstawnymi. Warto więc zwrócić uwagę na dwa kierunki:)

   PS. Wiem Panie Dariuszu że trzymał Pan krótkie pozycje, czy zostały one Panu zjdzone przez SL podczas odbicia w trakcie korekty spadkowej??? Czy trzyma je pan dalej????
   Pozdrawiam

    1. Pisał Pan że ten SL jest stopem podążającym, to jak on podąża jak bykom w pewnym momencie udało się odrobić większość strat a Panu SL nie załapał?:) Trochę to dziwne bo jeśli ten SL podążał to strasznie „ślimacznie”.
     Mógłby Pan jasniej napisac w jaki sposób pan go przemieszcza??? Jeśli to nie tajemnica?:)
     Pozdrawiam

     1. A to wszystko zależy od systemu. W tym akurat jest to uzależnione od geometrii rynku a konkretnie od stref wsparć. Czyli nie ma przesuwania automatycznego po każdej sesji (bo mówimy tu danych dziennych).

 6. Witam

  Czy panowie grają kontraktami tylko na W20? Czy można cac,dax? W kbc sa instrumenty „turbo” tam można obstwić cac i dax. Ktoś tym inwestował?

  1. A co niby dziwnego dzieje się na tej ropie? Jakiś czas temu wybiło flagę górą i ruch jak na razie jest kontynuowany. I co ropa ma do akcji. Rozwiń swoją myśl a nie walisz jakimiś uwagami, które ciężko zrozumieć.

  1. Wg. mnie jeszcze mamy miejsce na spadki.
   Chociażby z tego względu, że WIG20_USD jeszcze porządnie nie spadł.

   Tylko pytanie, czy od jutra będziemy mieli zmyłkę w górę, a mocniejsze spadki dopiero w przyszłym tyg. czy jutro też będą spadki. Wg, mnie zatrzymaliśmy się na oporze z ostatnich kilku dni i możemy się odbić w górę. Wygląda jakbyśmy się mieli poruszać w lekko opadającym kanale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *