Komentarz giełdowy 21.02.2012

Kolejna czarna świeca pojawiła się na wykresie po dzisiejszych notowaniach. Jednak nie zmieniło to obrazu technicznego no może z małym wyjątkiem (diabeł tkwi w szczegółach).

[fumpBegin]

Jak widać na powyższym wykresie, przy dzisiejszej świecy powstał również dolny cień o długości zbliżonej do długości korpusu. Wyciągnięcie indeksu w końcowej części sesji pozwoliło na zamknięcie dnia nawet na lekkim „plusie” wynoszącym 0.14%.
Nie to jednak ma znaczenie a fakt, że dzięki takiemu przebiegowi sesji oscylatory zrobiły kolejny krok do góry bez możliwości uzyskania zysku dla byków.
Dlaczego zwracam na to uwagę? Te minimalne zmiany wartości indeksu i rosnące oscylatory niosą za sobą groźbę, że jednak opory nie zostaną złamane a nieuchronnie zbliżająca się korekta na rynku w USA pomoże niedźwiedziom na naprawdę mocny ruch w dół. Właściwie nic nowego nie da się napisać bo mamy cały czas taką samą sytuację. Musimy czekać do ruchu który wskaże ostatecznie kierunek na najbliższe dni a może i tygodnie. Aby rynek rósł musi poradzić sobie z oporami do jakich zaliczyć należy linię trendu spadkowego (dwa ostatnie dni wyraźnie zatrzymuje zapędy byków) i nieco wyżej położone górne ograniczenie trójkąta. Do spadków potrzeba pokonania wsparcia w postaci ostatniego lokalnego dołka czyli ok. 2320. Różnica? No cóż przebicie oporów daje mocne podstawy do silnej fali wzrostowej zaś przebicie wspomnianego wsparcia to „tylko” duża szansa na spadek do ok. 2260 choć taki ruch może być początkiem czegoś większego. Nie pozostaje zatem nic innego jak zaczekać na rozstrzygnięcie „konfliktu” na linii byki kontra niedźwiedzie.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

38 Replies to “Komentarz giełdowy 21.02.2012

 1. To że spadki się zbliżają jest kwestią niemal pewną. Dziwi mnie jednak to co się stalo z indeksami w styczniu i lutym. Przecież operacja LTRO została przeprowadzona w grudniu i jak wtedy indeksy typu Dax reagowały szybko można przypomniec. Była krótkoterminowa reakcja wzrostowa a potem powrót do spadków aż do końca roku. Dlatego wydaje mi się że nadal mamy doczynienie z szybką korektą wzrostową cały czas w bessie. Nie liczyłbym również na to że druga runda LTRO będzie spektakularna. Skąd banki wezmą na to pieniądze o to na razie nikt nie pyta.

 2. a co nam brakuje by to potwierdzić? obroty teraz są mniejsze niż w zeszłym tygodniu na oporze, więc to jest zgodne z nauką i opór będzie szedł wraz z tym trójkątem coraz niżej.

 3. no trzeba wziac pod rozwage ze kolejne 500mld eur czeka na zasilenie płynności bankow europejskich, poprzednio w grudniu tak zrobiono i było ładnie, czy teraz podobnie?
  to mamy wybicie w gore?

 4. Wg. mnie oba scenariusze są możliwe.

  Osobiscie miałem nadzieje, że dojedziemy spowrotem do poziomu około 2400 na WIG20 i dopiero z tego poziomu bedzie zjazd.

  Jesli dzisiaj amerykanie zamkną się na + to jest duża szansa, że jutro WIG20 otworzy sie luka w górę.

  1. raf ty wiesz wogle co to jest luka? o czy ty wogle piszesz . jak patrze na niektore komentarze to az rece opadaja jacy ludzie sa na rynku .nic dziwnego ze lop rekordowy i sa chetni na longi no ale zasada jest taka ze pierw jak ktos straci to nabiera rozumu choc nie w kazdym przypadku

   1. A przepraszam bardzo, w ktorym miejscu sie pomylilem ?
    Dzisiaj była tzw luka zwykła.
    Poziom otwarcia był wyższy od poziomu zamknięcia poprzedniej sesji.
    A to ze, została dzisiaj odrazu zamknieta to inna kwestia…

    Swoja droga to mam short’y 😛

 5. Panie Darku jest Pan tak bardzo pochłonięty nauczaniem innych czy po prostu nikt nie pisze??? Dla mnie na wykresie te dwie czarne świece to określam jako tzw.pies ogrodnika sam nie zje i drugiemu nie da …..sytuacja patowa kto kogo ….miśki muszą najpierw uporać się z tą małą luką cenową a co dalej to już zobaczymy niedługo….http://www.bankfotek.pl/view/1189846

 6. Osobiście jestem już zmęczony tymi wahaniami w niewielkim zakresie – gdyby nie pewne zasady które jednak zamknięcie sesji z 17.02 każą traktować jako sygnał do kupna.
  Serdecznie pozdrawiam wszystkich ,,skołowanych” tymi poziomami 🙂
  Zapraszam na fw20inwest.blogspot.com

 7. Zwracam uwagę na negatywne dywergencje, jakie od kilku sesji wytworzyły się na WIG-u na sts-ie (nie mylić z legendarnym studenckim teatrem satyryków). Ponieważ to WIG szeroki był ostatnio głównie odpowiedzialny za wzrosty nie lekceważyłbym tej sytuacji. Poza tym od fali wzrostowej, jaka trwała na WIG-u ukształtowała się klasyczna eliotowska 5-tka. Najwyższa zatem pora, żebyśmy zjechali do wyprzedania rynku. Czyli spadki.

 8. Darku warto zauważyć, że mimo że indeksy zakończyły się niewielką zmianą, to na wielu mocno granych w ostatnim miesiącu MiŚkach było dziś bardzo gorąco (po -5% spadków na intraday’u), wygląda na to że zaczyna wdzierać się lekka panika. Sprzedajemy fakty dotyczące Grecji?

 9. Według wszelkich wskazań LOP-u szykuje się dla którejś ze stron istny Armagedon i tak może być. Stąd tylu obstawiających każdą ze stron. Szanse, że postawi się dobrze są 50%, a więc bardzo duże, a pula jest duża. Każda ze stron broni swoich racji i jak narazie ma rację.
  Osobiście obstawiam wzrost i to w tym tygodniu tak powiedzmy 100 – 120 pkt na kontrakt. Według mnie argumentami przemawiającymi za takim rozwiązaniem jest czas trwania korekty, który wyczerpuje jej potencjał oraz bardzo niskie obroty w tym okresie. Ponadto w USA i Europie widać parcie na rekordy, więc czas głębszej korekty jeszcze nie teraz.

  1. a co ma ameryka do europy teraz ? a dwa to jaka to była korekta ze nic sie nie skorygowało praktycznie z w20 a na mniejszych hossa .

 10. jutro spadnie ale moze byc jeszcze jedna fala up pod 2380 bo s&p nie nabił jeszcze jako jedyny szczytu i pewnie tam jeszcze bedzie jakas fala wzrostowa w okolice 1380-90.

  1. chyba ze wytna taki nr ze tam bedzie mocniej do gory a u nas mocniej do dołu bo juz tez takie numery widziałem

   1. gracz spokojnie trzymamy S na fw20 to powinno skorygować a co dalej to w myśl zasady trzymaj z wiekszością….

    1. gracz ja spadam stąd bo jest tu ponuro Pan Darek poszedł na komerclizację … znajdziesz mnie pod tym samym niciekiem….

 11. Siła USA jest powalająca, brak dużej zmienności podczas kolejnych sesji, na razie nie pozwala myśleć o jakiejkolwiek korekcie. W końcówkach sesji indeksy wyciągane są do góry co wskazuje na miażdżącą siłę popytu. Podaż rozpierzchła się w popłochu czego skutkiem są bardzo płytkie ruchy korekcyjne . Drzewa nie rosną jednak do nieba.

 12. Nie podniecajcie się tak tym LOP. To tylko Grubas zabezpieczył swoje L-ki i dokupił trochę S-k, więc do wygaśnięcia może już nic nie robić a i tak będzie full zarobiony. Filmu „Wielka Ucieczka” może nie być ku zaskoczeniu wszystkich.

 13. Ludzie jaka tu u was niedzwiedzia atmosfera i to juz od prawie trzech miesiecy, wy czekacie na spadki a rynek robi swoje.A nie bierzecie pod uwage tego ze jak rozpocznie sie korekta na rynku amerykanskim to u nas kapital zagraniczny zainwestuje w nasz tani rynek duzych spolek i wyrowna ta roznice miedzy rynkowa.Juz nieraz tak bylo rynek jest silny i nie chce spadac a wy szukacie dziury w calym, od tej pory co rozmawiacie o spadkach rynek poszedl do gory prawie 12% a wy dalej szukacie kiedy spadnie a mozna bylo fajnie zarobic.Fundusze niektore juz daly zarobic od poczatku roku przeszlo 20% a male spolki weszly w dlugoterminowy trend wzrostowy i na niektorych spolkach mozna bylo zarobic przeszlo 100% a wy szukacie kiedy ten spadek bedzie?

  1. Tak to już jest jak się za dużo analizuje i myśli zamiast reagować na to co się dzieje. Niestety pobożne życzenia nic nie dają. Teraz Ci którzy liczyli na dalszą przecenę szukają okazji do korekty co by taniej kupić akcje (chociażby) Codziennie są modły o mocną zjebkę a Pan Dariusz co jakiś poziom konsolidacji pisze że to raczej dystrybucja a nie akumulacja. Rynek robi swoje i rośnie. Wprawdzie na obecnym etapie można znowu doszukiwać się czego tylko dusza zapragnie… Bykom nie udało się wyjść z korekty póki co ale w USA zaklinacze korekty muszą co chwila uzupełniać depozyt jeżeli grają na krótko:)
   Sam chciałbym dobrać jeszcze akcji po korekcie, ale co zrobić jak wszyscy biorą po cenie rynkowej i boją się że im ta okazja ucieknie. A ona nie ucieknie, pojawi się, tylko wtedy kiedy już wszyscy będziemy przekonani o tym żeby kupować, nawet PKC

   1. A do czego to miało być? Pisałem wczoraj że SL wywalił mnie z długich pozycji. Czy ja pisałem że dzisiaj będę zarabiał?:) Nie czepiaj się sympatyczny kolego tylko zajrzyj do swojego portfela i zarabiaj, tego życzę ci z całego serca.

    PS. Wcale nie zdziwię się jeżeli i dzisiaj krótkie pozycje dostaną po łapskach w końcowym rozliczeniu…

    Pozdrawiam
    PS2. uśmiałem się przed chwilką bo „ktoś” tu pisał dzisiaj o figurach geometrycznych…. Ha ha ha

  2. Jest tak maksyma: „Nieważne są fakty, ważne są tendencje”. A tu mało kto bierze tendencje pod uwagę. Świeczki, wielkość obrotów i różne figury geometryczne, czyli fakty rzadko wygrywają z tendencjami wyznaczonymi układem dziennych średnich wykładniczych. A te są od dłuższego czasu ułożone prowzrostowo.

   1. Pod jednym wpisem zamieszczasz dwie opinie i wskazujesz w nich przeciwne kierunki. Może więcej zdecydowania a mniej mydlenia. Domyślam się, że jak rynek w trakcie sesji robi ruch w dół to piszesz tak a jak robi za chwile ruch w górę to piszesz inaczej. Chyba, że to jakaś jedna znacznie większa koncepcja.

    1. Akurat jestem ostatni z tych co patrzą skąd wiatr zawieje, jak w czasie konkursu skoków i zmieniają wysokość progu. Nieporozumienie wynika stąd, że wpis wczorajszy wieczorny odnosił się do perspektywy krótkoterminowej i jak widać w pełni się dziś sprawdził, a drugi dzisiejszy poranny miał charakter refleksji natury ogólnej i odnosił się do perspektywy średnio terminowej w kontekście wcześniejszego wpisu Piotra. W przyszłości, żeby nie narażać się z Twojej strony na dwulicowość będę wyraźnie zaznaczał jaki horyzont mam na uwadze i z kim polemizuję. A tak czy inaczej to od 18 grudnia 2011 kierowanie się układem średnich wykładniczych na rynku amerykańskim i WIG-20 jest zdecydowanie bardziej przydatne dla prognoz krótko a zwłaszcza średnioterminowych, niż świeczki, kraby, trójkąty i graniastosłupy.

  1. Od teraz będzie można zarabiać reagując na sygnały. Jest wielu wyśmienitych mówców giełdowych. Ale tak naprawdę im dłuższa analiza tym trudniejsza do realizacji. Krótkoterminowo masz korektę ostatnich wzrostów, długoterminowo trend boczny na wig20. Obierz sobie sygnały do wejścia w L lub S czekaj i reaguj jak już dostaniesz alarm wejścia…
   Mi osobiście ostatnio SL wyjął stratę w pozycji i na chwilę obecną nie mam pojęcia gdzie krótkoterminowo zajdziemy, ale swoje punkty zapalne zapisałem i tu i na innych rynakch. Pozdrawiam

 14. takie ‚stanie’ pod oporami to w ksiazkach opisuja jako byczy sygnał, przerwa w dalszym ciągu na wzrosty, patrząc na waluty i comoditis to mamy juz wzrosty, maszyny drukarskie juz pracują, usa biją rekordy, wybory wszedzie, no nie ma za bardzo znaków wskazujących ma spadki oprocz ogolnej paplaniny o kryzysie- to na +, i oprocz nowego funduszu naukowca Rybinskiego ktory to bedzie obstawiał spadki? lol
  zawsze takie przedsiewziecia jak sie brał naukowiec (zwłaszcza ekonomista) za „inwestycje” to sie konczyło klapą vide ltcm,
  wiec choć ciezko to zaakceptowac to raczej wzrosty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *