Analiza weekendowa 23-27.01.2012

Zapraszam do obejrzenia cotygodniowej analizy weekendowej w której omawiam większość indeksów (WIG20, WIG, mWIG40, sWIG80, S&P, DAX, CAC40, FTSE-100, Hang Seng, BUX.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=yxHyZUTkhKA[/youtube]

 

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

80 Replies to “Analiza weekendowa 23-27.01.2012

 1. Panie Darku ,przecież w analizie rocznej pisał pan o tym że brakuje nam jeszcze jednej stycznej która jest na poziomie 2390 na Wig20 (powinny być trzy a póki co są dwie).Po drugie przesyłam ciekawy link którego analiza pokazuje pod co było wystąpienie Bernanke. W/g tej analizy jesteśmy w punkcie decydującym który nie tylko zadecyduje o losach pary eur/usd w najbliższych miesiącach, ale również o losach giełd.Bardzo jestem ciekaw pana opinii po zapoznaniu się z poniżej zamieszczonym linkiem. I jeszcze jedno. Warto raz jeszcze zapoznać się z analizą roczną p.Darka (a nie komentować codzienne analizy krytykując jego autora) i zobaczyć , że jak na razie nie widać braku spójności z tym co wydarzyło się dotychczas.
  http://sovereign-investor.com/2012/01/27/us-dollar-is-trading-at-a-critical-level/

 2. No i super. Dla potwierdzenia 100% spadkow od jutra a ja trzymam s od miesiaca i twierdze ze wyjde na swoje dodam tylko Darku fakt, ze na sp500 nie przebilismy głównej linii trendu spadkowego a jedynie „drugą” główna – nad nia jest jeszcze jedna i juz ostateczna i od niej juz odbilismy w dół. Takze spokojnie czekam od poniedziałku na katastrofe.

 3. Pytanie początkującego: Dlaczego Panie Darku wykresy w skali liniowej a nie logarytmicznej? Czy może w krótkim terminie liniowy a w dłuższym logarytmiczny? Co z doświadczenia Pan proponuje?

  P.S. Ja dostrzegam kształtowanie koślawego podwójnego dołka(wrzesień i grudzień to dołki) ale dopiero przebicie 2450 potwierdzi formację. Całkiem niezły zasięg by to dawało.

 4. dla mnie jak pisałem wczesniej najbardziej prawdopodobny jest spadek do 2130-50 i wzrosty do 20o sesyjnej .po tej korekcie powinna nastapic silna przecena

 5. 🙂 No, słychać że jest Pan bardzo pewny spadków, zwłaszcza po uderzeniach ręką w stół 🙂
  Oczywiście proszę potraktować tą uwagę jako żart. Dla mnie i bez tego jest Pan wyznacznikiem ogólnego kierunku na giełdzie.

  1. Arku powiedziałbym raczej, że wykresy dla mnie wskazują, że przed nami jeszcze mocne spadki ale niczego nie jestem pewny. Na giełdzie nie ma nic pewnego.

   1. Panie Darku niech Pan nie mówi, że na giełdzie nie ma nic pewnego, bo to tylko krok do traktowania giełdy na zasadzie kasyna. Prawdopodobieństwo zachowań indeksów giełdowych – oczywiście nie z godziny na godzinę – jest nieporównywanie większe. Giełda jest funkcją gospodarki, a ta nie zachowuje się w sposób losowy. Trzeba tylko umieć dostrzec to co się w niej będzie działo. No ale jeśli nawet prezes NBP tego nie rozumie…Czy nie uważa Pan, że warto też jako punkt wyjścia do AT przyjąć zachowanie indeksu cenowego. Według niektórych analityków jest on spośród wszystkich najbardziej miarodajny.

 6. Panie Darku proponuję banować tych co Panu chcą dokopać,ja rozumie że nie chce Pan popaść w,,jedynie słuszne rozumowanie”. Ale to idzie rozróżnić kto pisze o swoich przemyśleniach,a kto – gdzie są te twoje spadki.
  Mamy tutaj podane wszystko na tacy w tych analizach,tylko umieć z tego korzystać ze szczyptą własnego rozumu.
  Życzę udanych inwestycji wszystkim czytelnikom tego bloga.
  marek

 7. Panie Darku wspomina Pan o indexie niemieckim. Może i dax doszedł do 61,8% tylko (czy może aż??) ale nie wiem czy Pan na nim gra bo np od wybicia linii spadkowej czyli od faktycznego sygnału zakupu z interwału np h4 (na dziennym także było to ładnie widać) wzrósł 600-700 pkt, a na takim ruchu można solidnie zarobić. http://kontrakty-tomon20.blogspot.com/2011/12/dax-19122011-aktualizacja.html tutaj rysunki dla daxa gdzie ruch pierwszy po wybiciu dał solidny zarobek a następnie od wybicia tego kanału w którym wtedy jeszcze byliśmy mamy już 600-700 pkt. To naprawdę nie jest mały ruch dla większości grających (nie mówię o tych co grają z interwału tygodniowego). Zgadzam się z Panem, że wszystko to jest tylko korektą ale czy to znaczy, że nie można na niej próbować zarobić?? Korekta nigdy nie wiemy kiedy się skończy i często skala odbicia przechodzi nasze oczekiwania (śledząc Pana wpisy tak właśnie było w tym przypadku). Tzn ja to piszę nie w formie jakiejkolwiek krytyki ani zaczepki. Ale uważam, że część ludzi sugeruje się pośrednio Pańskimi wpisami szczególnie ta grająca na akcjach no i nawet jak kupili te akcje to patrząc na niedźwiedzie nastawienie (a takie emanowało ze wpisów) oddali je bardzo szybko. A np taki kghm wzrósł od dołka bardzo ładnie i także można było część tego ruchu wykorzystać (wchodząc powyżej 120 pln np wychodząc po dojściu do dolnego ograniczenia luki bessy czyli okolice 131-132 pln ). Rozpisałem się troszkę nie wiem czy słusznie. Ale chodzi o to, że jeśli taki czytelnik widzi przy 2210 prognozę spadku na 200-300 pkt (taka się pojawiła) to nie wejdzie w pozycję długą a każdą kolejną sesję będzie polował tylko na pozycje krótkie – większość ludzi nie czeka na sygnały większość chce złapać górki i to także trzeba mieć na uwadze. Krótkoterminowy trend wzrostowy się narazie utrzymuje i dla jego odwrócenia potrzeba solidnych oznak słabości i na takie należy poczekać. jak się pojawią to będą zapowiedzią większego ruchu na którym dalej da się zarobić. Pozdrawiam

  1. Bardzo fajnie jakby się pojawiły już teraz takie sygnały bo spadki zazwyczaj charakteryzują się dużo większą dynamiką i łatwiej wejść w ruch spadkowy. No ale na tą chwilę wszystkie spadkowe formacje – ani jedna nie potwierdzona (choć występowały w miejscach ciekawych geometrycznie) były negowane (oby wreszcie się udało i nastąpiły spadki).

 8. p,DARKU

  eksponuje pan że spadki skonczyły się piatką i teraz jest korekta ,ale n.p korekta płaską kończy się też piątkąi po niej mogą nastąpić normalne wzrosty
  pozdrawiam

 9. Ponizej próba odpowiedzi na pytanie gdzie jestesmy w wersji Elliotowskiej.Wydaje mi sie ze wlasciwa:).
  http://www.bankfotek.pl/view/1171942
  Robimy korekte ABC fali 1-szej gdzie fala A jest 5-tka fala B jest 3-ka i fala C bedzie najprawdopodobniej 5-tka. Jestesmy u progu fali czwartej z fali C, tak wiec przed nami jeszcze okolo 2 tygodni w gore. Co moze byc impulsem do spadkow? Byc moze bankructwo Grecji?

 10. Witam .
  Panie Darku. Jak ocenia Pan obecnie zachowanie par USD/PLN i EUR/PLN w średnim i dłuższym terminie. Czy dolar i euro będą się umacniać wg Pana, jak Pan prognozował. Myślę, że teraz to może być różnie, a rzut monetą może być tak trafny jak analizy. Pozdrawiam. Mirek.

 11. .p.DARKU ,
  jeszcze jedno pierwsza falę wzrostowa na wig20 można rozrysować jako klin wzrostowy i wcale nie musi to byc trójka

 12. Chciałem tylko zauważyć ,iż w ostatnim czasie strasznie ucichło odnośnie problemów z jakimi boryka się UE. Przez długi czas karmiono nas strasznym armagedonem. Na chwilę obecną media kreują wizerunek dobrej stabilnej gospodarki. Ja się pytam co właściwie ta Unia zrobiła ? Jakie problemy zostały rozwiązane ? Trzeba zadać sobie pytanie czy problemy w UE faktycznie były tak poważne jak ukazywała giełda ? Wydaje mi się ,że tak… Możliwe ,że wzrosty jakie widzimy to próba ewakuacji kapitału na wypadek… no właśnie czego ? Bankructwa Grecji, Wojny w Iranie czy rozpadu strefy Euro? Najbardziej prawdopodobne ,że trup który wyleci z szafy jest znany tylko małej grupie inwestorów. Bankructwo kraju to nic strasznego (Francja bankrutowała 8 razy, nawet Polska w 1981 zaliczyła jedno). Wojna w Iranie ? Ciekawe ale mało realne. Według mnie o ile nie dojdzie do walki zbrojnej to możliwy jest konflikt ekonomiczny. Już na chwilę obecną Iran zamierza przerwać dostawy ropy do UE wyprzedając wprowadzone embargo. Jak widać klientów nie brakuje Indie kupują ropę nie za $ tylko złoto. Zauważam ,że nie brakuje sprzymierzeńców w postaci Chin i Rosji. Zresztą Iran to kraj z populacją ponad 70 milionów ludzi mający nie małą powierzchnię. Jeśli konflikt zbrojny to jedynie w obliczu poważnego zagrożenia USA.

  Reasumują uważam ,że szykuje się poważna przecena? Nie wierzę ,że nastąpi to w najbliższych dniach. Abstrahując od wykresów Pana Dariusza które od dłuższego czasu chętnie oglądam. Uważam ,że najbliższy tydzień należy ponownie do byków.
  Trup z szafy wyleci wtedy kiedy będzie to na rękę grubasowi…

 13. Na rynku zawsze muszą być dwie strony. Ja od kilku tygodni jestem po tej drugiej byczej stronie rynku a każdy kolejny tydzień tylko mnie utwierdza, że obecny ruch to coś więcej niż up o 200-300 pkt.
  A propos analizy gospodarza: Fala up 2009-2011 też szła trójkami
  Na FTSE wspomina Pan o 5 spadkowej tylko dołek z 10.2011 nie wybija dołka z 08.2011 także tylko trójka. Ruch powrotny do linii szyi rgr nie może być traktowany jako ruch powrotny bo zasięg całej formacji został zrealizowany. Indeksy amerykańskie juz od kilku tygodni są powyżej tej linii.
  Nasdaq100 na nowych high trendu, Na SP500 nie mogę doszukać się zasłony ciemnej chmury, zasłona do wyższe open i wejście głęboko w zakres długiej białej, otwarcie było niżej.
  Mówi Pan o 3 falowych ruchach na BUX, Swig80 itd, ale nie ocenia Pan w jakim stylu ten wzrost został wygenerowany ( seria białych świec na BUX up w 3 tygodnie o 20 % przy jednoczesnym sygnale kupna na forincie, to samo na sWIG80 ) Czy to będzie trójka czy piątka dowiemy się po fakcie. Na tym etapie zdecydowaną przewagę ma popyt i widać to na kresce tygodniowej i dziennej. Zero oznak słabości.
  VIX nie służy do zabezpieczenia cen akcji. No i kreski papierów z WIG20 pokazują kierunek. Jak będzie to rynek zweryfikuje, na tą chwilę być może zejdziemy do 2280 na WIG20 a 2250 to już będzie sukces podaży, który imo jest mało prawdopodobny.
  Pamiętajmy płynność jest najważniejsza.
  Pozdrawiam
  PN

  1. Wzrosty z 2009-2011 szły trójkami i dlatego według mnie sa tylko korektą po pierwszej fali bessy. Czy 5 fala nie może być skrócona? Z resztą już nie będę polemizował bo nie mam sił zwłaszcza, że zmieniasz swoje kierunki jak chorągiewka co byłoby bardzo cenne gdybyś robił to w odpowiednich momentach. Ale jak sam powiedziałeś zobaczymy co będzie.

   1. Moja strategia jest strategią timingową, stąd te zmiany. Ale na pewno nie upieram się przy swoim. Pan szuka na siłę argumentów dla krótkiej strony rynku, dla długiej Pan nie widzi a te widać na większości interwałów. Kiedyś robiłem i dalej robię schemat plusy Bull Plusy Bear, gdzie więcej tam przewaga jednej ze stron. Teraz plusem Bear jest tylko wykupienie i nic więcej, reszta po stronie byka.
    Pozdrawiam
    PN

    1. a co jest po stronie byka niby? rynek jest zmienny i jest jazda gora doł i tak jeszcze jakis czas bedzie .boczniak i tyle .czas pokaze czy bedziesz miał racje z ta korekta do 2270 czy nie i za tydzien bedzie juz wiadomo kto miał racje prawda taka ze teraz czeka inne indeksy korekta i to moze nawet nie ta z tych 2-3 dniowych .nawet szutnik juz twierdzi ze do 9 lutego moze spadac nawet

  2. Panie Pawle z całym szacunkiem dla pańskich analiz, ale pan co 3 tygodnie zmienia całkowicie zdanie i to nie w krótkim ale długim terminie .To już jest jakaś schizofrenia.Zresztą dla tych którzy chcą to sprawdzić niech prześledzą historię pańskich analiz.Stronę podał pan w linku.Pozdrawiam

    1. Witam
     Rynek jest dynamiczny stąd te zmiany. Elastyczne podejście do rynku czy upieranie się się przy swojej wizji? Jak Pan sądzi która z tych cech w tradingu jest bardziej przydatna?
     Pozdrawiam
     PN

     1. Oczywiście że rynek jest dynamiczny i zrozumiałbym gdyby zmieniał pan opinie w krótkich terminach.Ale pan zmienia co trzy tygodnie prognozy długoterminowe, a to już zakrawa na śmieszność.Powiem tak. Nie zarzucam panu braku wiedzy ale koncepcji, co również nie umknęło uwadze p.Darkowi. Pozdrawiam

    2. jeśłi chcesz odności sukcesy na rynku terminowym to niestety ale musisz stosować takie spojrzenie i w zupełności nie możesz oczerniać w żaden sposób Pana Pawła ponieważ podstawową zasadą inwestowania jest także bycie elastycznym i umiejętność patrzenia w sposób neutralny i obiektywny. Po drugie to nie jest jakiś zakład że ktoś Panu Pawłowi każe przez jakiś czas być nastawionym w jakimś kierunku to jest tylko dobry sposób na zbankrutowanie i raczej stawia Ciebie w świetle bardzo mało świadomego inwestora nikt CI nie powie jak bedzie jutro czy pojutrze sam sobie musisz to poukładać

     1. wojkon musisz też wziąć poprawke na to że Pan Paweł jest uczestnikiem rynków terminowych gdzie tendencja długoterminowa ma mniejsze znaczenie gdyż liczą się ruchy w krótkim bądź średnim terminie sytuacja na przestrzeni kilku do kilkunastu miesięcy może ulegać znacznym zmianom przez co wpływa na zmiany postrzegania rynku.

 14. Witam Panie Darku

  Wydaje mi się, że zejście obecnie poniżej 1300 na S&P nie byłoby jeszcze tragedią. Amerykanie na S&P mogą grać pod orgr z głową w okolicach 28 listopada. Dlatego obecnie mogą zejść nawet w okolice linii szyji 1240-1250. U nas wtedy zeszlibyśmy na 2150 do lini trendu o której Pan wspomina (podwójne dno) a S&p potem mogłoby dojść w ramach tego orgr nawet na 1370, zrobić podwójny szczyt, gdzieś na przełomie marca-kwietnia ( u nas również podwójny szczyt na 2550-2600 w ramach szerokiego kanału)i wtedy od kwietnia już poważne spadki ( jakby przebili 1100 to zasięg 700 ). Pasuje to(kontrariańsko) szczególnie w kontekście opinii większości naszych analityków, którzy twierdzą, żę 1 połowa tego roku będzie słaba a druga dobra, a także pozwoli wciągnąć do gry tą większość pozytywnie nastawionych inwestorów indywidualnych.

 15. A tymi wszystkimi, którzy Pana atakują, bo maja pretensje ,że nie przewidział Pan punktu zwrotnego co do godziny, i wieszczą hossę proszę się nie przejmować. Faktem jest ,że niczego politykom i bankierom nie udało się załatwić i gospodarczo gorsze czasy są przed nami, a jeszcze jak RPP podniesie stopy to rzeczywiście będzie można myśleć o mega hossie haha

 16. Panie Darku czytam Pana komentarze i analizy już od dłuższego czasu. Bez wątpienia dał się Pan poznać jako niedźwiedź. Proponowałbym może żeby postarał się Pan odfiltrować czynnik subiektywnego postrzegania rynku w sposób negatywny. Postarać się spojrzeć na sytuację w bardziej obiektywny i neutralny sposób. Na rynek można patrzeć przez pryzmat wielu wskaźników i zmiennych a także z perspektywy różnych okresów. Za każdym praktycznie razem można sobie „wybrać” wskaźniki które przemawiają za konkretnym negatywnym bądź pozytywnym scenariuszem. Nie twierdze żę Pana analizy są błędne i nietrafne, bo bardzo je szanuje i czytam z przyjemnością, tylko troszeczkę za bardzo faworyzuje Pan jedną stronę nie pokazując potencjalnych argumentów drugiej. Czytając Pana Analizy z pewnością większość czytelników dochodzi do wniosku że ” za chwilę” w sensie za kilka kilkanaście sesji dojdzie do niebotycznych spadków. Dlatego też można by było zaznaczać w jakiej perspektywie przewiduje Pan spadki. Chciałem także dodać że patrząc na wykres od zakończenia sierpniowej fali spadkowej można dostrzec 2 wskazówki. Pierwszą jest fakt najdłuższego przy relatywnie niskiej zmienności (stabilnego) wzrostu trwającego dwa tygodnie który nie wywołał na rynku panicznej euforii. Po drugie został przebity (może nie tak spektakularnie) poprzedni ważny szczyt z 5 grudnia i rynek mimo osłabienia nie chciał specjalnie poniżej zejść. Cóż warto mieć to na względzie gdyż charakter ruchu cen już nie odpowiada wzrostom które miały miejsce po sierpniowej fali spadkowej.

   1. pisałem w kontekście Pana nietrafnych analiz z zeszłych wpisów a jak Pan widzi na giełdzie wcale wybicie nie musi być znaczne i silne wystarczy że teraz sobie rynek urośnie troszeczkę bo to podaż musi teraz pokazać siłę. Skoro nie potrafiła jej pokazać przez tyle czasu sądze że teraz czas na popyt poza tym nie dopatrzył się Pan dokładnie tego co chciałem przekazać chodzi o to że ten szczyt został może nieznacznie ale jednak przebity i rynek nie zawrócił wcześniej od sierpnia nie dochodziło do takich sytuacji

    1. no i jeszcze zapomniał Pan nadmienić o znacznym umocnieniu złotówki i Euro/dolara co jest też bardzo ważnym czynnikiem jak widać po wykresach złotówka osłabiać się nie chce jak również Eurodolar też nie mają ochoty słabnąć nie wiem czy to jest dogodnym moment na odwrót i rozpoczęcie korekty

     1. Wystarczy spojrzeć jaki poziom osiągnęła złotówka aby co najmniej wiedzieć, iż jest to na obecną chwilę tylko i wyłącznie korekta a Ty chciałbyś to okrzyknąć tak jak co niektórzy decydenci zmianą trendu średnioterminowego?

   2. Tak, kilka punktów, ale nie dostrzega Pan, że rynek terminowy przebił ten poziom wyraźnie, a indeks średnich spółek zrobił już to bardzo dawno, a stoi teraz przed wyrysowaniem podwójnego dołka . Ponadto jeśli analizuje Pan wykresy walut (pańskiej analizy nie czytałem) to niech Pan spojrzy co dzieje się obecnie na wykresie tygodniowym Eur/PLN? Czy widzi Pan to co ja? Ponadto, szerokość całego rynku jest coraz większa, coraz więcej spółek zaczyna generować sygnały sprzedaży. To nie tylko drobnica zbiera te akcje. W 2008 roku takiej akumulacji nikt nie widział. Dziwne że Pan tego nie dostrzega.
    Każdy ma swój punkt widzenia i tak naprawdę na 100% nikt nie wie gdzie będziemy za tydzień, Pan na facebooku piszę że pokazuje kierunek na cały 2012 rok, jak to możliwe? Pańskiego bloga nie czytają tylko amatorzy, pisał Pan do kogoś po co tutaj wchodzi jeśli wie lepiej? A może ta osoba nie wie lepiej tylko ma odmienne zdanie? A może poznała struktury rynkowe a czytanie blogów, opinii i analiz poddaje pod psychologiczne podejście do inwestowania???? Jakiś Marek napisał, że mnie nie trawi? Tylko dlaczego???? Bo mam zupełnie inne podejście niż Pańskie??? Czas pokaże kto się myli? ja przy swoim upierał się nie będę i szczerze pogratuluję Panu trzymania niedźwiedziej strony jeśłi rynek zawróci. Tyle, że tak jak w tym cytacie któy kiedyuś tutaj wkleiłem nikt nie jest mądrzejszy bo rośnie ani głupszy bo spada….:) Pozdrawiam i poddaję pod refleksje wszystkie za i przeciw

    1. edit: zamiast „zaczyna generować sygnały sprzedaży” winno być „sygnały kupna”;) To w wyniku roztargnienia, przepraszam…

    2. Panie Darku jeśli chodzi o okrzyknięcie zmiany trendu to nie ma znaczenia czy chciałbym czy nie. Po prostu widać że pojawiła się duża szansa na dalsze wzrosty i w kontekście Pana analiz powinien pojawić się taki czynnik w analizach. Bo troszke to wygląda jakby szukał Pan tylko argumentów za spadkami. Dla mnie nie ma znaczenia czy to będzie korekta czy powrót do trendu to się okaże chodzi o to że skoro ten trend trwa to czemu na siłe próbować szukać czynników negujących go i wskazujących na odwrót bo wg mnie na obecnych poziomach ten wzrost się nie skończy w sensie tej 2 – tygodniowej fali którą mamy za sobą.

     1. Claskus, nie wiem czy słuchasz dokładnie tego co mówię bo odnoszę wrażenie, że nie. Co jak co ale wskazuje możliwość dojścia nawet do ok. 2500 oczywiście tylko wówczas jeśli najprawdopodobniej rozpoczynająca się korekta nie wyrządzi więcej szkody niż „byczy” rajd dopuszcza. Jednak na obecną chwilę wskazania wykresów w ujęciu tygodniowym są dla mnie wyraźne i jednoznaczne. Co zatem powinienem powiedzieć w weekendowej???

 17. Panie na Darku na bieżąco słucham i piszę myśli. Mowa o zerowych stopach serwowanych przez Fed, tyle..
  Jakie to ma znaczenie skoro na rynku miedzybankowym bryja, co dopiero o kredytach dla przedsiębiorstw, panuje awersja do ryzyka, pożyczanie stało się trudne.

  To co lubię, konsekwencja w działaniu, stop to stop. Dokładnie, każdy ma swoje myśli i taktykę. Czy nie potrafi Pan przewidzieć co się stanie na przestrzeni dwóch, trzech sesji, haha a kto może być pewien na 100%. Warto się pomylić, przecież to nic nie znaczy jeśli się nie traci, np. stawiając stopa.

  Już to mówiłem krótkoterminowo łatwo o pomyłkę, gdzie wpływ ma wiele mało istotnych spraw, jak Pan mówi np. brzęczenie Bena Bernanke, co w dłuższym terminie okaże się bzdurą.
  Panie Darku, proszę popatrzeć na SiP na wolumen całego mini trendu wzrostowego (ruch na sesji i wysokie otwarcia).
  Nareszcie słyszę niedźwiedzia. ORGR:) ale 🙂 (pewnie trudno mówić o spadkach jeśli rynek rośnie) Artykuł odnośnie byków
  http://risk-and-profit.blogspot.com/2012/01/badanie-sentymentow-czyli-byki-pod-lupa.html
  Dobrze się Pana słucha, aż żona jest zazdrosna:)

  Ciągle powtarzam warto rozróżnić Polskę i inne rynki, jesteśmy w bessie trudniej mówić podobnym tonem o rynkach zagranicznych (dax i sip). Ciekawie o Chinach, Węgrach i Francji Pan mówi, otóż to obraz nędzy i rozpaczy:)
  Czekam co powie Pan o SiP?

  Teraz omawia Pan Dax’a
  O jest SiP…a może to tylko lekkie przebicie trendu. Ponownie zwracam uwagę – warto spojrzeć na obroty, świece.
  Nic tylko pozostaje pozostać bez akcji.
  Zarobki wymagają cierpliwości straty przychodzą same.

  Jak zawsze powtarzam, najlepszy blog odnośnie AT!

 18. No Darku poprawiłeś mi humor wykresem DAX’a, nie patrzyłem wcześniej na te dwie czerwone linie. Wygląda na to że na większości indeksów mamy sufit. Mimo wszystko sądzę, że w przypadku braku negatywnych informacji ze szczytu Unii powinniśmy bronić tej luki na 2200 i iść na trójkąt pod 2400. Chociaż ja już prawie bez akcji od tygodnia, liczę na te spadki 🙂 Technicznie bardzo obiecująco to wygląda

 19. aha i jeszcze jeden wykres, Darku zobacz na to 🙂 Wygląda całkiem konkretnie 🙂
  http://drop.st/S8tgNp

  Dla tych którym się nie otwiera plik, należy poprowadzić kreskę szczyt 2008 i ostatni szczyt z kwietnia 🙂 zobaczcie gdzie teraz jesteśmy (najwygodniej na tygodniowym)

  pozdrawiam,
  MK

 20. @Gospodarz
  Czy to korekta czy odwrócenie trendu na złotym to się dowiemy po fakcie. Na tą chwilę mamy zrealizowane niedźwiedzie dywergencje bessy na oscylatorach w kompresji tygodniowej na parach usdpln i eurpln i niespotykaną dynamikę spadku ( ostatni raz taka luty marzec 2009). To samo na tureckiej lirze, forincie, meksykańskim peso i brazylijskim realu. To nie wejście na tydzień-dwa!! Do tego wszystkiego wydarzyło się to w momencie paniki zakupów walut na Węgrzech a u nas wskazywania na 5.5 zł za EURO a to ma już wszelkie znamiona odwrócenia trendu. Carry trade jak się patrzy!
  Pozdrawiam
  PN

 21. Zatrzymanie wzrostów nastąpiło dokładnie w rejonie 2308 – jest to poprzedni szczyt intra. 2 x zamknięcie w pobliżu 2308 daje bardzo ładną możliwość wejścia na krótko w FW20 z SL np. 2351 tj. powyżej 2 szczytów 2348 i 2346. Prawdopodobieństwo, że kontrakty przebiją te 2 szczyty by za chwilę wrócić do spadków jest bardzo małe. Jest to bardzo mała, ale formacja podwójnego szczytu. Zejście poniżej intra dołka 2320 pozwala na rozpędzenie się spadkom. Na indeksie odpowiada to zejściu poniżej 2300 pkt. Pozdrowienia!

 22. dobrze ze tylu optymistów to juz wiem ze bedzie spadac i na długie przekrecam sie jak juz beda mowic o spadkach takze narazie krótka w grze

 23. To dla osób które aktywnie grają na rynku to wiedzą że na prognozach lub analizach ciężko coś ugrać…..teraz mamy pewnie coś takiego że wszystkie złe info zostały sprzedane a giełdy rosną nie bacząc na zagrożenia bo je po prostu ignorują……… może rynek wie lepiej co będzie niekoniecznie to muszą być spadki……

  1. ale to sa typowe wzrosty z rynku niedzwiedzia krotkie i mocne .zasada jest taka zeby ogłupic i przewiesc ulice .nie oszukujmy sie indeksy sa przegrzane i czas korekty .mowie ze dobrze ze tylu optymistw bo jak by kazdy krzyczał ze bedzie spadac to bysmy nie pojechali na dół bo tak zawsze jest .wystarczy spojrzec na papiery z w 20 i widac ze bez korekty rosnie po 15-20 proc a wiec kazdy kto sie zna to widzi ze bedzie korekta cudów nie ma

   1. Początek Twojej wypowiedzi oddaje całe sedno gry giełdowej kiedy się jest „malutkim” inwestorem. Zgadzam się z tym całkowicie.

    1. Na tę obecną chwilę mam na myśli 1-2 sesje zapowiada się korekta ostatnich wzrostów co widać na wielu rynkach a ja w swej wypowiedzi zabawiłem się w prognozę pt” co bedzie dalej?” pisząc że rynek wie lepiej ……… sadzę że sam sobie zaprzeczyłem ponieważ na prognozach grając na fw można tylko niepotrzebnie zaśmiecić sobie umysł ,, na tym rynku trzeba reagować a nie prognozować ………to tyle i pozdrawiam czujnych i uważnych graczy………

 24. Panie Dariuszu, bardzo ciekawa analiza. Ciesze się, że doczekaliśmy się analizy rynków zagranicznych.
  Co do AT, dla niedźwiedzi przemawiać może, że na małych interwałach 4h, 1h, oscylatory dały sygnały sprzedaży, oraz DMI(ADX) już się zbliża do poziomu 40, więc, może zaraz będzie się wygaszał, i przynajmniej mikro trend się odwróci.

  Co do Pana nagrania to chciałbym się przyczepić do jednej rzeczy, VIX i futures na vix nie służy do zabezpieczania się od potencjalnych spadków na sp500. VIX sam w sobie jest indeksem zmienności cen opcji na sp500 – stąd duże wahania VIX, a vix futures służą do zabezpieczania opcji. Dodatkowo co do vix, to przeprowadziłem kilka obserwacji(kryzysy i większe korekty na przestrzeni ostatnich 20 lat) i można z nich wywnioskować bardzo tendencyjne zachowanie vix. Wynikałoby z tego, że jednak będziemy mieli jeszcze wzrosty na sp500, poprzedzone co najwyżej korektą. Vix wg. mnie ma jeszcze przestrzeń do ubicia dołków i powłóczenia się chwile(nawet kilka miesięcy) na poziomach 10-15.

  Co do Chin, to nie wiem, czy Pan zauważył, ale chińskie indeksy zachowują się bardzo podobnie jak Nikkei na początku lat 90′. Wg. mnie możliwy jest w chinach scenariusz deflacyjny – pękniecie banki na nieruchomościach, przeinwestowanie, niska konsumpcja wewnętrzna. Ale wątpię czy to akurat będzie tak jak w przypadku Japonii, aż stracona dekada, raczej stracone 5 lecie.

  Jeśli natomiast chodzi o trupy w szafie, to pragnę zwrócić, uwagę czytelników Pana bloga na to jak wygląda negocjacja, przycięcia długu Grecji. Czy nie wydaję się Panu podejrzane, że wszyscy co chwile mówią , że umowa zostanie podpisana ale jakoś nadal nie mogą jej podpisać ? Dodatkowo, banki europejskie wyzbyły się długu grecji, jakby przewidywały, że się niedługo smród narobi. Wg. mnie trupem z szafy może być default, lub częściowy default Grecji – nawet by to pasowało, banki, i duzi inwestorzy wiedza co moze byc, wszyscy robia dobrą minę do złej gry a mali inwestorzy oraz niektóre fundusze hedgingowe wierzą, że uda się dogadać z Grekami. Jak nic, pasuje mi to na sytuacje w której, duzi już się pozbywają papierow(które mali jeszcze ochoczo kupują), żeby nie zostać z nimi złapani jak będzie trzeba CDS’y wypłacać i będzie panika na rynkach.

  1. Panie, Dariuszu,
   jeszcze szukając analogii historycznych, to aktualnie mamy wzrost podobny do tego we wrześniu-listopadzie 2010, czyli dosyć wolny, z wieloma „doji”. Kierując się tą analogią, to mamy potencjał do wzrostów bardziej niż spadków.

  2. Raf dzięki za dokładne wyjaśnienie co to jest VIX, byc może źle to określiłem jednak moim zamierzeniem był jasny przekaz VIX rośnie wówczas gdy akcje spadają. Niewątpliwie kolejnym razem przedstawię dokładną definicję nowych określeń i dopiero wówczas „przetłumaczę” z polskiego na nasze. Jednak jakby nie patrzeć to wszystkie większe szczyty z ostatnich lat pokrywają się z minimami VIX do których obecnie dotarł. Co do Chin to nie robiłem takiej analizy porównawczej ale właśnie między innymi kwestie które poruszyłeś mogą być tym co sprowadzi indeksy giełdowe na „mocne minusy”.

 25. czy nie dziwi Was medialna cisza o Portugalii..?? przecież lada moment będzie to Grecja II, nie dziwi Was cisza na temat konfliktu Iran-USA? a przecież Iran bodajże kilka dni temu pokazał środkowy palec USA w sprawie swojej giełdy ropy, Indie zadeklarowały już iż będą od nich kupować ropę i nie rozliczając ją w $ ale w złocie, to samo (spekuluje się) iż lada moment zrobią to Chiny a Wy już śpiewacie o HOSSIE i końcu kryzysie bo co? bo jakiś ryży Tusk powiedział że u nas jest GIT? bo jakiś pajac z FED’u powiedział że do 2014r nie będzie podwyżek %? ogarnijcie się i popatrzcie sobie na indeks BDI jak wali na dno.. a SP500 jak na złość do góry mimo, że zawsze był z nim skorelowany, tu mi zwyczajnie po prostu śmierdzi UBIERANIEM przed zwałą

 26. a i zapomniałem dodać iż pierwszy podażowy sygnał w USA właśnie nastąpił!! wyłamanie dołem z formacji klina zwyżkującego spowodowało wzrost wolumenu obrotu na akcjach McDonald’s co powinno potwierdzać to wybicie a za McD poleci reszta, tak bywa w 99,9%

 27. @mariuszszp
  Wiem, że może być załamana, ale na Twoich kreskach załamana jest też jest podfala 5 w Fali 3. Jak rozpiszesz falę 5, tam wszystko na siebie zachodzi i nie ma kształtu klina – wygląda jak podwójny zygzak i tak jest u mnie rozpisany. Ale wiesz jak jest fale każdy widzi inaczej dlatego nie są one dla mnie priorytetem.
  Pozdrawiam
  PN

 28. Widzę, że dużo osób tutaj bierze się za analizę fal. Hmm pomijając fakt, że rozpisywanie ich często bywa wewnętrzną interpretacją anllityka a faktyczne ich rozłożenie widoczne jest dopiero po ich wyrysowaniu to dość ciekawa forma analzity technicznej…
  Dzisiaj zaczynamy od próby wyprowadzenia korekty. Jak uważacie? czy dobry pomysł na rozpoczęcie spadkowego tygodnia????

 29. na H1 jak się pociągnie linię po szczytach to jesteśmy na oporach teraz i LOP zjechał 5000 właśnie na oporze a to by potwierdzało trend spadkowy , ale dopóki 2200 trzyma to byk rządzi

 30. jak na wzrosty akcji w USA o 30% w kwartał to ich 10 letnie obligacje nie pokazują żeby jakikolwiek kapitał przechodził z obligacji w akcje

 31. w dołku bessy 2008 OFE miały 20% w akcjach ,

  teraz mają 30% w akcjach , czyli 50% więcej

  A TERAZ UWAGA , ZAWSZE NA SZCZYTACH HOSSY OFE MIAŁY UDZIAŁ 36-37% w akcjach , i po tym widać jaki znów jest maxymalny potencjał tej niby hossy , 20% wzrostu wigu i OFE będą miały maxymalny poziom w akcjach i to przy założeniu że nic nie kupują tylko trzymają to co mają

 32. zobaczcie jak to się pięknie układa , mamy kanał cenowy na H1 na 60 pkt , dół kanału teraz na wysokości 2290 pkt , i teraz wyjście dołęm tego kanału i mamy 60 pkt w dół akurat do 2230 pkt gdzie jest wsparcie i luka hossy

 33. Teraz 90% inwestorów indywidualnych (czytaj Kowalski) widzi już rynek byka. Tak mi się wydaje, że koniec ostatniej bessy w lutym 2009 roku, nie stanowiło to, że w mediach okrzyknięto hossę w lutym, tylko znacznie później mówono o hossie . Obecnie w mediach od grudnia mówi się o hossie. Czy to nie jest zastanawiające?

 34. Prosze popatrzeć obligi usa i niemiec i co pokazuja od kwietnia. ktoś powie ,że banka od 40 lat ale dlaczego cena ma nie rosnąć? bo będzie rosła. 2 rynki szły równocześnie akcyjny i obligacyjny jeden z nich się pomylił a w zasadzie zrobił ponowną redystrybucję. Radzę zainteresować się co prasa i portale polecają w usa od 2 miesięcy to zrozumiecie efekt stycznia na akcjach. pozdrawiam Ben.

 35. Panie Darku biorac pod uwage fakt że to usa wskazuje kierunek na giełdach na indeksie s&p w ruchu trwającym od 2009 r skala tygodniowa wcale nie widać zmiany trendu ,powstała seria trzech głębszych dołków które układają się coraz wyżej oraz trzech wyższych szczytów , dwie fale wzrostowe utworzone w tym okresie (od2009) mają układ pięciofalowy , aktualnie po głębszej korekcie z 2011 tworzy się kolejny układ wzrostowy możliwe że powstaje fala trzecia, nasdaq jest przy szczytach z 2011 nasdaq100 jest na szczytach niewidzianych od 2001 roku. Natomiast u nas powstają pozytywne dywergencje pomiędzy swig mwig a wig20 do tego silny wzrost pln. Czy to jest negatywny obraz rynku.

  1. Tylko czy jakakolwiek hossa zaczyna się od wzrostu małych spółek. A złoty na obecną chwilę zrobił co najwyżej 50% korekty wcześniejszego osłabienia.

   1. Wydaje mi się że wzrost samego wigu20 sugerowałby tylko jakąś korekte natomiast wzrost calego rynku świadczy o czymś większym. Ja wcale nie uważam że zaczyna się hossa , uwazam ze hossa trwa od 2009 a ostatnie silne spadki w 2011 to fala 2 a teraz zaczynamy fale 3 w kilkuletnim wzroscie.

 36. radzę zobaczyć ilu chętnych jest na akcje na wolumenie a sesję mamy od 10 w górę. Jeżeli wam to nic nie mówimy to większość + bluzgowicze są na L i chcą zarobić swoje. 🙂

 37. Odnosnie prognozy gospodarza na 2012r.
  Nie podniecał bym się specjalnie 200 pkt. wzrostem jak narazie. Od 2007 do 2009 mieliśmy spadek niewątpliwie piątką. Potem był wzrost przez dwa lata 5-3-5 piękny zygzak. No i nastąpił znów mocny spadek, ktory w dwa tygodnie zabrał połowę dwuletniej hossy. Zapewne większość którzy czytają tego bloga gra na akcjach i myśle, że p. Darek dobrze robi zwracając szczególną uwagę na zagrożenia. Ja też nie widzę miejsca na wieloletnią hossę. Nie potrafię znaleźć żadnego logicznego argumentu za taką hossą. Tani pieniądz nie jest takim argumentem na wiele lat. Nie powstają nowe branże, nie ma nowych idei, wynalazków. McDonald’y będą budować w Etiopii? Wszystkie urządzenia eloktroniczne pakują do jednego pudełeczka. Wirtualne pieniądze muszą wyparować tworzone przez 70 lat hossy. Cały rozwuj zachodniej cywilizacji oparty był na kredytowaniu rozbuchanej szeroko rozumianej budżetówki. Ktoś za to bedzie musiał zapłacić.

 38. Francuzi przebili od góry linie swojego trendu wzrostowego, dodatkowo otworzyli się luką na poziomie dołków z 24/25 stycznia. I jakoś jej nie zamykają.
  Kontrakty na SP500 przebiły linie trendu wzrostowego umieszczoną po wyższych dołkach i muskają linie trendu wzrostowego po „niższych dołkach”.
  Robi się się ciekawie. Zaskakuje tylko to, że wig20 się całkiem nieźle trzyma w porównani do Niemców i Amerykanów.

 39. Czy ktoś bierze pod uwagę zmianę korelacji walut do rynków akcji? Ma ktoś jakieś przemyślenia w tej kwestji. Te spadki EUR i USD chyba są za mocne jak na korektę. Tym bardziej, że doszły wcześniej do wieloletnich maximów.

 40. try ,

  a ja myśle zupełnie odwrotnie , jak weźmiesz spadek z 3950 do 1250 i potem odbicie do 2900 to ile to będzie , ano tylko 61,8% korekta była i znów w dół

  1. W polemice z Benem i pośrednio z innymi licznymi członkami rodziny Roberto Panikale na tym forum dokładnie tydzień temu napisałem, że w ciągu 5 sesji rynek nie zawróci. Stało się dokładnie tak jak napisałem, a nawet lepiej, bo nie tylko nie zawrócił, ale mocno urósł. Obecnie skłaniałbym się do lekkiej korekty, ale bez takiej niezachwianej pewności z jaką przewidywałem wzrosty.

   1. yhym, czyli myliłem się jak napisałem, że 12800 na downie to sygnał sprzedaży? a teraz mamy ile? Chopie, nie znam się tak strasznie na kreskach, ale widzę że kołnierzyk ciasny. W PL pod co ma rosnąć? 55 % oficjalnie zadłużenia względem pkb wysoki deficyt i w przyszłym roku kończy się budowlanka. Czemu wig-budowlany spadł 50 %? hmm Nawet jak DE „wynagrodzi” za jak się okazuje plany wejścia do euro w 2015 kasą na nowe projekty to skąd weźmiemy wymagane 50 % na te inwestycje środków własnych? pożyczymy? podniesiemy próg zadłużenia?Tu jest klin, bo EU chcą jednocześnie mieć płynność i oszczędności:) chyba im się z ZSRR pomyliły płyty.

 41. Ben Ty jesteś atakowany więc spokojnie komuś to przeszkadza co piszesz. Gratuluje wpisów jedynie , które dały mi skorzystać. Jeżeli widzą hossę daj im się kopać , efektem stycznia zachłysnęło się sporo jak widać grona inwestorskiego. Jeżeli wygra opcja pozytywna to do marca/kwietnia. Ktoś chce jeszcze w cenie zdystrybuować towar na lata. Niech walczą i się cieszą doszukując analogii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *