Komentarz giełdowy 25.01.2012

Dzisiejsza sesja zakończyła się na zaledwie 0,5% minusie przy obrotach niewiele powyżej 500mln. Oczywiście mówimy tu o indeksie WIG20. Zapewne, po dzisiejszej sesji, byki cieszą się, że korekta jest dość ociężała i że nie ma znaczącego ataku podaży.
[fumpBegin]

Faktycznie tak to wygląda. Mimo spodziewanej korekty, mimo mocniejszych spadków S&P futures w trakcie naszej sesji, niedźwiedzie nie bardzo chciały „zwalić” rynek. Takie zachowanie jest zapewne efektem tego, iż w USA  indeks S&P zdołał w ostatnim czasie wyraźnie naruszyć, ba przebić linię trendu i w takiej sytuacji obecny spadek jest niczym innym niż powrotem do tej przebitej linii trendu.
Wig20, jak wszyscy dobrze wiedzą znajduje się o wiele niżej wobec szczytu z kwietnia niż S&P i wielu inwestorów traktuje ewentualne spadki jako korektę w krótkoterminowym trendzie wzrostowym kupując na spadku akcje i tym samym powstrzymując zapędy niedźwiedzi. Tym samym znaczna część inwestorów jest mocno przekonana o wczesnym marszu w górę, pogonią za indeksami w USA.

Z powyższych zdań można by wnioskować, iż wszystko jest po myśli byków jednak spoglądając na powyższy wykres nie jest aż tak różowo. Dzisiejsze, wyższe otwarcie spowodowało, że w efekcie końcowym mamy objęcie bessy a fakt powstrzymania spadku na takim a nie innym poziomie wynika z wsparcia umieszczonego w połowie białego korpusu powstałego po sesji z ostatniego czwartku. Przy braku mocniejszego zaangażowania strony podażowej skuteczność takiego wsparcia przy pierwszym podejściu jest czymś normalnym, najczęściej występującym. Jednak chciałbym ponownie zwrócić uwagę, że dzisiejsza formacja zmiany trendu ma miejsce w silnej strefie oporu wyznaczonej technikami Fibonacciego i jest ona równocześnie sygnałem sprzedaży w świetle dużej formacji nietoperza i mniejszej motyla (obie formacje to XABCD o których pisałem i mówiłem w poprzednich komentarzach). Zatem wbrew pozorom może to być początek mocniejszej korekty a kto wie czy nawet nie mocniejszych spadków.
Na koniec jeszcze dwie sprawy, właściwie dwie ciekawostki. Dzisiaj wieczorem będziemy mieli komunikat FED i jest to zapewne czynnik, który może ustawić kierunek na jedną czy nawet kilka sesji. Niestety taki komunikat zawsze jest niewiadomą i z tego powodu wszystko co dzisiaj było kreślone może już jutro wyglądać zupełnie inaczej.
Przed drugą ciekawostką najpierw się wzbraniałem ale w końcu postanowiłem ją przekazać. Zwróć uwagę na dwa poniższe wykresy i porównaj je.

To nie jest ten sam wykres. Jednak można powiedzieć że to prawie bracia bliźniacy. Zatem co to jest? Odpowiedź masz poniżej.

Prawda, że obecny wygląd wykresu pokrywa się niemal idealnie z tym jaki był „w przeddzień” kwietniowego szczytu. Jeśli dodamy do tego prawie minimalne historycznie wartości indeksu VIX to można mieć przekonanie, że potrzeba będzie super mocnych bodźców aby prawa część wykresu S&P nie zrobiła tego samego co w kwietniu 2011.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

86 Replies to “Komentarz giełdowy 25.01.2012

 1. po pierwszych kilku zdaniach juuz myslałem ze się pan podda z tymi spadkami:)
  a tu nic , dalej spadki 🙂 Panie Darku jest pan człowiek bessa:)
  taki smieci jak midas mni fruwaja , euro fruwa moze czas skapitulowac ?
  pozdrawiam serdecznie
  fajny blog 🙂 serio

 2. Spodziewam się prawdziwych spadków (kumulacja futures) dopiero po 17 lutego. Teraz wyraźnie nie ma klimatu innego, niż zajmowanie pozycji długiej przy przy każdej korekcie. Z chwilą, gdy piszę te słowa S&P osiągnął 1321 pkt, Nasdaq 100 -rekord trendu (najwyżej od 2001 roku) i prawdopodobieństwo wysokiego otwarcia na W20 wzrasta.
  Dopiero, gdy w trakcie dnia wystąpi taka sytuacja jak dzisiaj, będzie można na krótko(1-2 dni) zagrać na krótko. Pozdrawiam!

 3. Darku czy reguła 3 okien dotyczy tylko luk występujących z dnia na dzień?
  Czy też te luki mogą się tworzyć w kilka, kilkanaście sesji?

   1. Pytam w kontekście Midasa. Najpierw luka 24.10 i dziś.
    No zresztą ta dzisiejsza nie może zostać zamknięta.
    Poza tym dziękuję za pełne analizy i poprzez to możliwość
    edukacji i poszerzania swojej wiedzy 🙂 Dobra robota!

 4. fed zostawia stopy do konca 2014 na niskim 0% poziomie… nie jest za dobrze, skoro jest wzrost gosp, wzrost dochodów spolek, a jednak stopy na rekordowo niskim poziomie… deflacyjny scenariusz, chyba nie moze oznaczac wzrostu cen akcji… gdyby pojawil sie mocny argument w postaci recesji nie stagflacji (jeszcze nie ma recesji) to mozemy nas&p wygladac jak Japonia w 2000 ale to za pare lat. a teraz kto mi wyjasni, praktycznie oficjalne potwierdzenie deflacji komunikatem FED a rynki rosną , zloto rosnie … wg mnie jestesmy krok od spadków… hm ?

  1. Odnośnie FOMC i dochodów spółek na które się powołujesz.

   Komunikat o utrzymaniu niskich stóp, to tak naprawdę QE3 pod przykrywką. Ale realnie, skoro wszyscy spodziewali się utrzymania niskich stop do polowy 2013, to wydłużenie tego terminu do 2014 pewnie zostało już dzisiaj wliczone w ceny. Wg. mnie za kilka dni rynki wrócą do scenariusza który rysowałby się nawet bez komunikatu FOMC.

   Dodatkowo, dochody spółek amerykańskich wcale nie wzrosły znacząco. Na finance.yahoo, jest artykuł, z którego wynika, że za 70% statystycznego wzrostu zysków spółek z SP500 odpowiada tylko jedna spółka…AIG :). Dodatkowo, zyski spółek, i to o ile przebijają prognozy analityków, jest ponoć równie kiepskie jak w 2008.

   Za spadkami przemawiałoby również to, że w 2010 po komunikacie w sprawie QE2, rynki wzrosły, po czym była lekka korekta w dół.

 5. Różnica jest zasadnicza. Tamta formacja miała za sobą ponad 2-letnie wzrosty, a ta je dopiero zaczyna. Przypominam, że w poniedziałek pisałem, że u nas rynek nie zawróci w dół przez 5 sesji i największe stada nietoperzy i szarańczy w tym nie przeszkodzą.

 6. Pod koniec listopada podobny motyw był z wykresem Dow Jones – był podobny jak 4 lata wcześniej. Jakoś nic z tego nie wyszło…

 7. Wygląda na to że „czynnik, który może ustawić kierunek na jedną czy nawet kilka sesji” ustawił nam wzrosty za sprawą taniego kredytu do 2014 roku. Dodając nieograniczony zastrzyk płynności dla banków w Europie, szykuje się nam wraz z inflacją następna, być może już ostatnia „mega” hossa, oczywiście przerywana korektami , ale na razie kierunek zdaje się być wyraźny.

  1. No…i ruch na parze EUR/USD i USD/PLN się zaczął….1,307 w zasadzie się poddało, 3,25 testujemy…Pytanie gdzie się dolar zatrzyma?

 8. Ciekawe czy i tym razem powiedzenie, o tym że historia lubi się powtarzać będzie trafne. Osobiście odpoczywam futures..bo sytuacja zrobiła się arcyciekawa i czekam na rostrzygnięcie. pozdro

  1. Zgadzam się z kolegą „Podtworca”
   Co raz więcej robi się przeciwników Gospodarza, który utrzymuje cały czas wersję spadkową a to znak, że większość leszczy jest już przekonana na wzrosty.
   czas na ssssssssss

   1. Ja też się dołączam …. spadki będą …. nie jutro, nie za tydzień, ale będą. Widać to zarówno po ogólnej ocenie tego, co się dzieje jak i po analizie technicznej pana Darka – zacytuję tytuł jednego artykułu „W Polsce dobrze to już było”, czy jakoś tak 🙂
    Jak się ma wiedzę to będzie nie najgorzej 🙂

    Pozdrawiam panie Dariuszu.

 9. rynki rosną około miesiąca a wszystkim się wydaje że tak wiecznie bedzie. Co z tego że są lepsze dane( może na potrzeby tych wzrostów). Rok temu dane też były rekordowo dobre. Np. na daxie większośc przewidywała wyjście ponad 8000 a co się stało wszyscy wiemy. Na tak rozgrzanym rynku odbywa się licytacja kto da więcej i jak wysoko zajdziemy. Zajdziemy albo nie nikt tego nie wie a że technicznie się trochę poprawiło to za chwilę równie dobrze może się pogorszyc. Takie wróżenie z fusów kiedy zaczną się spadki z dokładną datą są śmieszne. W pażdziernik rynek na sp 500 urósł też od dołka 220 pkt i komentarze na tym blogu były również szalenie bycze. Zobaczymy jak będzie tym razem.

 10. na blogu widać że zapanowała wręcz euforia na akcje , poprzednio wszyscy widzieli spadki , dla mnie nic się nie dzieje przynajmniej na WIG 20 , do 2360 pkt a najlepiej 2450 pkt dla mnie mamy trend boczny

  fakt że maluchy rosną jak w euforii na szczycie hossy , po 30% na sesji bez obrotów

 11. Czytając komentarze, każdy pisze co mu ślina na język przyniesie, a szkoda, bo żadnej merytoryki w tym nie widzę. Patrząc na wykresy co niektórzy pominęli istotny fakt, a mianowicie, rok temu, S&P był na poziomach o 50 punktów wyższych niż dzisiaj, my jesteśmy o 650 niżej. Po kolejne, rozchwiane waluty, mówiące o dwóch kwestiach – Europa zaczęła potajemny druk pieniądza licząc na EQ3 aby nie zostać w tyle, po następne SNB nie radzi sobie ze skupem obligacji i również drukuje, co zrealizuje się scenariuszem 3,4 max do 10 lutego, a potem to już tylko rajd na południe. Nie mam jak zamieścić tu wykresów, a nie chce mi się tam gdzieś wrzucać. I najważniejsze, China maja nowy rok i nie grają, a co będzie jak wejdą na rynek w poniedziałek?? Sprzedadzą na szybko dolary, aby odbić swoje, co odbije się zjazdem kursu dolara. A co jutro u nas?? Jeśli Usiaki zamkną się na poziomie 1320, to jutro mamy kolejną lukę w górą, i powinniśmy pokonać magiczne 2300 i otwarta droga do pokonania 2320 a wtedy…. no właśnie, co wtedy?? Szał zakupów??

 12. Wydaje mi się, że nie będzie mocnych spadków teraz, tylko kilkudniowy boczniak, tak jak w Kwietniu, a potem zamiast „kwietniowych spadków” będzie możliwość kontynuacji wzrostów. Czyli może być taka płaska korekta.
  Dla S&P500, wg mnie możliwy też jest boczniak, z większą zmiennością niż do tej pory.

 13. chiny startują już jutro jeżeli nie to proszę o linka w celu poprawki. Ktoś ich zmusza zza oceanu do kupna towarku po większej cenie 😉

 14. W USA nie widać większych chęci do spadku. Po dzisiejszym komunikacie FED indeksy znowu wystrzeliły do góry. Codzienne oczekiwanie na spadki i dopatrywanie się kolejnych formacji na wykresach mija się z celem, bo trend staje się coraz wyraźniej wzrostowy a sentyment na rynku byczy o czym świadczą np spadające rentowności obligacji wzrost eurusd, spadek $ do zł. Chęć wzrostów widać zresztą na szerokim rynku. Jak się wyczekuje korekty to ona kiedyś przyjdzie tylko z jakiego poziomu…

 15. No w stanach mała euforia na dzisiejszej sesji. U nas poważna strefa oporowa zadziałała dzisiaj ale czy utrzyma ją misiek to już inna sprawa. Odbicie i zarazem minimum wypadło dziś na kontraktach w okolicy linii trendu dla ruchu od 2135 to taka mała uwaga jeszcze czyli pierwszy raz ta linia została dziś odwiedzona od poziomów poniżej 2200 dla kontraktu.

 16. USA euforycznie w gore, wiec czy aby gotowka z Europy a tym samym z naszej szulerni nie ucieknie na bezpieczny rynek za ocean?
  Po dzisiejszym zamknieciu stanow, jutro pewnie zaczniemy ranek z luka w gore i drobni inwestorzy wpakuja sie w akcje.
  Niemniej objecie bessy znow zdaje sie potwierdzac kierunek nadany przez ostatnie swiece doji. Chyba ze swiece drwia sobie w zywe oczy z niedzwiedzi 🙂

 17. Baltic Dry Index, na stwierdzenie, ze statkow jest tyle samo Rafal Hirsch na swoim profilu facebook mowi:

  Rafał Hirsch:
  nie jest tyle samo. Peter Hall, chief economist at Export Development Canada, said global dry-bulk shipping capacity jumped 10 per cent in the last six months of 2011 – a time when shipping disruptions from the Japanese earthquake and the Arab world’s unrest, as well as a slowing in China’s industrial activity, constrained demand. That has taken a major toll on shipping rates, and the Baltic Dry Index.

  He said forecasts are for the shipping capacity to grow by another 7 per cent in 2012 – a pace that even a booming global economy would have trouble matching.

   1. Twoje komentarze nie zasługują na ich publikowanie w tym miejscu. Z takimi tekstami musisz poszukać coś innego. Jak będziesz chciał napisać coś merytorycznego i konkretnego to zapraszam.

 18. Witam
  Ja patrząc na wykres widzę linię trendu spadkowego, która powstaje po połączeniu szczytów : 17.06, 08.07, 02.08. Odbiliśmy się od niej, co dodatkowo potwierdza negatywna formacja świecowa.
  Pozdrawiam

 19. korekta być musi, bo wszystkie oscylatory krótko i średnioterminowe pękają już w szwach, ale przebicie oporu na 1320 na sp500 pokazuje, że tam mamy już hossę i obecna korekta będzie tylko chłodzić wskaźniki i akcje do wora pakować. W europie to trochę inna kwestia, chociaż i tak jest dużo lepiej. Jeżeli w Davos nie powiedzą nic ciekawego to możemy mieć te lekkie spadki, ale jeżeli nie będzie jakiegoś spektakularnego pogorszenia nastroju upadkiem jakiegoś banku czy kraju to raczej spadki = korekty a nie zmiana trendu.

 20. WIG 20 dolarowy prawie 5 % , prawie jak euforia , no to zakres wybicia z konsolidacji się zrealizował jak pisałem , teraz 2350 na kontrakcie spadkowa po ostatnich szczytach z października na FW 20

  1. A może zamiast szukać przesilenia podpiąć się pod trend? Gospodarz też by nieco zarobił gdyby przestał szukać spadków…

 21. no właśnie Panie Darku pod trend proszę a nie spadki . Mocny złoty robi swoje. Dzisiaj to zagranica na pewno mocno skupuje no to dobrałem akcji. Myślę ,że opory połamane zostały jak trzeba.

 22. jak nic sie nie zmieni do zamkniecia to znaczy ze obydwie strefy oporowe zawiodly – pytanie gdzie jest nastepna wyzsza strefa oporowa? byc moze krecha spadkowa zadziala na jakis czas

 23. maklere pisze:
  Styczeń 26, 2012 o 11:22 am

  A może zamiast szukać przesilenia podpiąć się pod trend? Gospodarz też by nieco zarobił gdyby przestał szukać spadków…

  ja pisałem że zakres wybicia jest 100 pkt do 2330 , na tą chwile się zrealizował i widzę euforię , ale to nie koniec wzrostów

 24. WIG 20 ma opór na 2309 zobaczymy czy dzisiaj jeszcze mocniej pociągną , LOP rośnie jak głupi , RSI na dziennym prawie 70 pkt , nieźle zagranica jedzie w górę , w zeszłym tygodniu to jednak luka hossy była i te bardzo duże obroty w 2 sesje , zagranica weszła do nas widać po PLNie

 25. Nie wiem czy Darek posiada kontrakty spadkowe, ale wygląda na to że tak, albo usilnie chce zająć krótką pozycję i wyczekuje tego momentu. Od początku miesiąca jego analizy idą tylko i wyłącznie w jednym kierunku pomimo że rynek idzie w przeciwnym. Przecież granie pod prąd zawsze źle się kończy. Kto jak kto ale Ty powinieneś wiedzieć o tym najlepiej. Może wreszcie wypadałoby „skrzuszeć”, zmienić zdanie, przyznać się do błędnych analiz, a nie tak do końca iść w zaparte. Przez takie coś tylko się traci zaufanie czytelników. Cała analiza to usilne szukanie potwierdzenia publikowanych komentarzy. Po co szukać spadków skoro mamy od sporego czasu regularny wzrost? Jak się odwróci, i to wyraźnie, to można się wówczas pod ten spadek podłączyć. Ale narazie takiego sygnału nie ma. Może najpierw kierunek 2400? Od kiedy znam Darka – zawsze widział spadki. Niejednokrotnie czytając te analizy podejmowałem niewłaściwe decyzje, albo zmieniałem swoje. Teraz czytam gdy nie jestem na rynku, jak gram staram się je omijać (albo czytać z kilkudniowym opóźnieniem – tak dla ciekawości i sprawdzenia trafności) i naprawdę lepiej się na tym wychodzi. Lepiej się nie sugerować czyjąś strategią tylko mieć własną.

  1. I słusznie że masz swoją strategię. Zastanawiam się tylko po co w ogóle czytasz skoro jesteś tak doskonałym graczem. Tacy nic nie czytają tylko robią swoje. Szkoda że swoimi wnioskami nie chwalisz się przed tylko w trakcie czy po. O możliwości wzrostu do górnego ograniczenia trójkąta mówiłem w jednej z wcześniejszych weekendowych. To co dzieje się od kilku sesji to trend wzrostowy w którym wskazuje na zagrożenia. Może moim błędem jest to że w komentarzach dziennych również próbuję spojrzeć w dłuższej perspektywie. Chyba będę musiał to zmienić i to drastycznie 2-3 sesje i nic więcej.

   1. jak nic sie nie zmieni do zamkniecia to znaczy ze obydwie strefy oporowe zawiodly – pytanie gdzie jest nastepna wyzsza strefa oporowa?

   2. Jeśli jest dobry to czyta sobie tylko dla sportu albo traktuje jako anty-wskaźnik. Nie rozumiem jak można w komentarzach dziennych patrzeć codziennie w dłuższą perspektywę:) ale jeśli już można to skoro nie możesz „trafić” w dłuższej perspektywie to daj sobie spokój z perspektywą 2-3 sesji.

   3. Ale dlaczego usilnie szukasz spadków skoro cały czas rośnie? Oczywiście że każdy musi mieć własną strategię gry, ale to nie oznacza że nie mogę czytać i się odnosić do komentarzy innych. Co do własnego forum: po pierwsze na to trzeba mieć czas i chęć w ogóle coś takiego robić (za to Ci chwała), po drugie nie twierdzę że potrafiłbym pisać dobre analizy (i może dlatego się za to nie biorę), ale skoro ktoś taki jak Ty już to robi, musi się nastawić również na krytykę, w końcu sam się na to zdecydowałeś. Dziwi mnie jednak że Ty jako tak doświadczony inwestor z wieloletnim stażem cały czas piszesz tylko o spadkach – ogólnie jesteś nastawiony do gry prospadkowo. Analizujesz rynek tak jakbyś miał otwarte krótkie pozycje, co myślę widzę nie tylko ja, ale i inni czytelnicy tego forum. No chyba że to tylko moje takie błędne spostrzeżenie. A co do terminu prognoz – najlepiej gdybyś robiąc analizę pisał czy przewidujesz jej realizację w ciągu jednej, kilku czy może kilkudziesięciu sesji. Ale myślę że większość czytelników ustawia się maks na kilka sesji. Kto kto gra długoterminowo nie zaprząta sobie głowy czytaniem dziennych raportów (nie mówię tu o Twoich raportach, ale o wszystkich)

    1. I tu dużo racji. Oczywiście nie w kwestii moich krótkich których nie mam. Wczoraj miałem sygnał ale dzisiaj SL wyrzucił. Krytyki się nie boję ani nie wstydzę bo nie popełnia błędów tylko ten co nic nie robi.

  2. Coś w tym jest, już opór 2317 też padł, ale będzie dzisiaj piękna biała świeca z dużym obrotem.
   Z niecierpliwością czekam na dzisiejsza analizę, nie moge się jej doczekać jak nigdy dotąd.

  3. Dzisiaj jeżeli nic strasznego się nie wydarzy, a nie zanosi się na razie na koniec dnia powinien pojawić się dawno wyczekiwany sygnał kupna na wig20. Granie więc na spadki w dłuższym terminie będzie więc obarczone bardzo wysokim ryzykiem, oczywiście korekty będą się pojawiać ale równie szybko będą wracać wzrosty… Dlatego strategia gry na fw powinna być oparta w szczególności na wykorzystywanie korekt do zajmowania długich pozycji, no chyba że ktoś gra intra. Pisałem szeroko wcześniej o poprawiającej się strukturze na naszym parkiecie, Jak zwykle to spółki o mniejszej kapitalizacji dały sygnał do wzrostów. dzisiejsza sesja jest jedynie potwierdzeniem w/w tezy. Ponadto można szukać okazji do spadków, wyszukiwac formacje jakieś nietoperze, motyle (nie znam się na tym) ale jeżeli to takie silne formacje to ich zanegowanie powinno od razu dać sygnał do zajmowania przeciwstawnych pozycji, w tym wypadku L… Bo tutaj działa sprężyna, jeśłi ktoś się pomyli i pociąg odjeżdża to chce się zapakować w dobrym kierunku nie patrząc na cenę biletu. Pozdrawiam

 26. Panie Ben ja już na wczasach a tu tak leją wodę i euforię wow ! ktoś się myli. Drinki i odpoczynek co tam hossa – bessa. Pozdrawiam gospodarza , niestety tak to bywa czasami.

 27. Panie Darku,
  ….chyba za bardzo Panu zaufałem w tych Pan prognozach…ale to był mój wybór i za to dziś płace…Mam nadzieje, że może jutro się odbijemy

 28. no ja przed chwilą powiększyłem koszyk akcji bo się zaksięgował na koncie przelewik z lokat w dodatku kto na lokacie teraz chce trzymać kiedy tak odlatują. Czekam na prognozę od Darka z utęsknieniem również 🙂

 29. Panie Darku proszę mi powiedzieć dlaczego pan uważa że to co się dzieje w USA to dystrybucja? pisał to Pan w pewnym wpisie

  1. Kiedy spojrzę na index VIX i jego dotychczasowe, wręcz idealne sygnały to tak przynajmniej mi się wydaje.

   1. blisko prawdy jest Pan. Nie ma to jak dobry wi-fi na plaży jakoś oderwać się ciężko. Panie Darku co do analogii na sp 500 proszę zwrócić uwagę na czas maj-lipiec dystrybucji akcji bo taka miała miejsce i odnieść do teraz . Panowie z USA przyzwyczaili do stabilnego wzrostu ze zmyłką na początku dlatego trzeba pamiętać ,że takie podpuszczanie ma swój koniec i ucina paluchy w najmniej oczekiwanym momencie.

 30. No i to by było na tyle. Na razie oczywiście. Dziś wreszcie zostały spełnione sformułowane przez mnie kilkanaście dni temu warunki zakończenia fali wzrostowej: skokowy wzrost obrotów o ponad 35 % w stosunku do poprzedniej sesji przy równoczesnym wzroście indeksów o ponad 1% na mocno wykupionym rynku.

   1. O naszym. Przecież taki geniusz nie jestem, żeby przewidzieć dzisiejsze parametry na zamknięciu dla dla USA. Ale tak rynki są sprzężone, że i tam nastąpi odwrót, krótkoterminowy oczywista, do wyprzedania rynku. A do ilu. Myślę, że w okolice 2200, nie niżej. W USA podobnie jak u nas już teraz zapowiadają się rekordowe w tym roku obroty, co by potwierdzało moje założenia.

 31. Panie Darku a co Pan sądzi na temat ORGR na WIG20? Formacja jest dosyć ewidentna – lewe ramię z dołkiem 24.11.2011, głowa z dołkiem 20.12.2011 i prawe ramię z dołkiem 11.01.2012, luka z 17.01.2012 była przełamaniem linii szyi. Jak wiemy jest to jedna z najmocniejszych formacji odwrócenia trendu, mógłby Pan na to spojrzeć w komentarzu do dzisiejszej sesji?

 32. Chciałbym ponownie zwrócić uwagę na kurs głównych walut,ponieważ to one wyznaczają kierunek naszego WIG-u. Obecnie przy spadających walutach nie może być spadków na giełdzie.

 33. No widzisz Qba tak to jest ze wskakiwaniem do pociągu w popłochu,dzięki za wskazówkę.
  Miałem wziąć getin po 2,01 i tak to jest jak człowiek nie ma do czegoś drygu.
  marek

 34. Hej, a czy stany nie rosly wlasnie przez ten caly czas pod to posiedzenie FEDu ? W imie zasady kupowali plotki a od jutra albo poniedzialku sprzedaz faktow ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *