Komentarz giełdowy 24.01.2012

Dzisiejsza sesja nie grzeszyła zbytnią energią a jej zakończenie w żaden sposób nie zmieniło ostatniego obrazu technicznego. Jednak mimo braku zdecydowania co do cen a co za tym idzie wartości indeksu doczekaliśmy się siłą rzeczy pierwszego sygnału.
[fumpBegin]

Oczywiście mam na myśli Stochasticka bo to właśnie na nim doszło do pojawienia się pierwszego sygnału sprzedaży. Sama świeca po dzisiejszej sesji nie daje żadnych sygnałów i tym samym formację gwiazdy wieczornej już nie zobaczymy.

Dzisiaj nie było widać zbyt wielkiej siły podaży (jeśli w ogóle było jakąś widać) jednak popyt jeszcze bardziej schował się i nawet kiedy na innych giełdach próbowano iść w górę u nas i tak było widać, że popyt nie zrobi nic. Takie zachowanie jest typowym objawem wyczekiwania na właściwą korektę za oceanem i dopóki tam nie myknie w dół to u nas nie będzie odważnych do ataku w kierunku wsparć.
Choć scenariusz z formacją gwiazdy wieczornej jest już nieaktualny to jednak gdyby jutro powstała czarna świeca to i tak wymowa ostatnich 4 świec byłaby taka sama jak wspomnianej formacji.
Pisząc ten komentarz w USA nadal wszystko porusza się w bok jednak na wykresie intra 1h czy nawet 4h powstaje setup przy ważnym poziomie, który zapowiada spadek. Jeśli zjazd w dół zostanie zainicjowany jeszcze dzisiaj to jutro możemy mieć otwarcie luką ale jeśli w USA dalej będą w zmyślny sposób dystrybuować akcje to jutro zaczniemy od dzisiejszych poziomów i dopiero notowania w trakcie dnia będą miały okazję kreować ruch na warszawskim parkiecie. Napisałem o dystrybucji akcji w USA bo takie odnoszę wrażenie kiedy od dłuższego czasu widzę najczęstsze wyciąganie indeksów w końcówce sesji. Wystarczy spojrzeć na ilość świec z dolnymi wyraźnymi cieniami jakie powstały przez ostatnich kilkanaście sesji aby właśnie takie odnieść wrażenie. Oczywiście nie twierdzę, że to jest dystrybucja na długie spadki ale i to biorę pod uwagę.

[fumpEnd]

49 Replies to “Komentarz giełdowy 24.01.2012

 1. Panie Dariuszu, w kontekście ostatniego zdania dzisiejszego komentarza, chciałbym zapytać o aktualność prognozy rocznej. Czy jest ona w pełni aktualna (mamy już prawie koniec pierwszego miesiąca roku) tzn. czy w dalszym ciągu aktualne są większe spadki przed nami, a drugie pytanie, co Pan sądzi o pojawiających się plotkach odnośnie QE3 w USA i podobnym programie w Europie? Czy gdyby oba te programy uruchomiono, to w jaki sposób (czy wogóle) wpłynęłoby to na Pana prognozy długoterminowe?

  1. Skoro dalej nie zmieniła się sytuacja chociązby w średnim okresie to dlaczego miałaby zmienić się moja prognoza? A co do plotek to już nie do mnie z takimi pytaniami ja kieruje się AT i tylko AT.

 2. Witam
  20 mln obrotu po dwóch godzinach handlu na WIG20 zaskoczyło mnie dzisiaj rano. Zapala się lampka ostrzegawcza. Poprzednie 4 świece zatrzymywały się również na wstędze Bollingera, co sugeruje wykupienie. Spodziewam się korekty, ale zastanawiam się do jakiego poziomu może dotrzeć. W i tuż pod ostatnią luką hossy są poziomy 38,2% i 50% zniesienia fibo od 2090pkt. Jeżeli ma rosnąć dalej wydaje mi się, że luka nie powinna zostać domknięta. Co Pan o tym sądzi?

 3. EUR/PLN wg Pana może jeszcze spadać? Bo mam chęć wejść w kontrakt na tą parę. Skoro możliwa jest korekta na WIGu20 to pewnie PLN będzie słabło?

  1. Strefa została naruszona ale jeśli pojawiłaby się teraz jakaś formacja odwracająca trend to byłby to chyba dobry moment.

 4. Witam Darku, dziwie się że gracz głównie przecież kontraktowy nie stosuje podstawowej zasady “trend is your friend”. Przewidywanie końca trendu jest bez sensu a może powiem przewrotnie że dopóki będą chętni na S to trend będzie kontynuowany…jak zwykle korekta przyjdzie w momencie kapitulacji niedźwiedzi i spadającego LOP. Gruby na L z 20-25% kontraktów też raczej nie popuści do rozliczenia w marcu. Pozdrawiam

  1. Jeśli w ramach konsolidacji przy wzroście rośnie LOP to teoria mówi zupełnie coś innego. To przysłowie choć wyświechtane to jednak faktycznie ważne, tylko właśnie na obecną chwilę to trend krótkoterminowy w ramach konsolidacji. Niestety takie wzrosty najczęściej kasowane są szybkim mocnym zejściem w dół. Osobiście wolę w takich momentach uprawiać daytrading na wzrosty niż zostawiać na noce pozycję. I jeszcze jedno, skąd wiesz że koncentracja jest na L?

  2. Bo Pan Longterm niestety od czerwca walczy na wig20 z trendem a dla niego tylko wieczna hossa. Niestety nie da się tego przetłumaczyć inaczej. Za mało elastyczności. Lepiej mieć zyski na koncie i już wycieczkę zaterminowaną i wiedzieć kiedy powiedzieć wystarczy.

 5. dla mnie najbardziej prawdopodobny scenariusz na chwile obecna to zjazd teraz do 2190 a na fw do 2210 .mysle ze świniak bedzie chciał zamknac luke i dalej pojdziemy up do konca marca nawet do 2500 a pozniej jak ulica uwierzy z hosse bedzie dopiero włsciwy spadek mini krach .nowy rynek byka dopiero od połowy roku

   1. Tak wyniki Apple “zaskoczyły” pozytywnie rynek:) Powrót na S&P nastąpił w rejon wybitego oporu (1303) kolejny opór wynikający z projekcji to 1322 około (wczoraj stanowił silną zaporę). Ciekawe jak to się dalej rozwinie. Bardzo płytka by była ta korekta na S&P liczyłem przynajmniej na 1290-85. Może się jeszcze rozwiną:)

 6. Nie jestem jeszcze super znawcą jeśli chodzi o analizę ale dosyć ciekawa rzecz mi się rzuciła w oczy. Układ fal na S&P 500 od końca listopada do 23 stycznia (dołek-dołek do dołek- obecna górka) jest prawie taki sam jak układ fal na EUR/USD od końca sierpnia do 8 stycznia (górka- górka do górka – dołek) – nawet wizualnie. Na EUR/USD 8 stycznia nastąpiła tymczasowa zmiana trendu, która trwa do tej pory. Proporcje czasowe trwania fal (nie wartości tylko liczba sesji) wynoszą w obu przypadkach ok 1,38 (poziom fibo jak w mordkę strzelił ;)). Idąc tym tropem 23-24 stycznia mieliśmy górkę na S&P 500. Czy tak samo rynek będzie myślał to się okaże ale warto wziąć to pod uwagę.

 7. hehe chłopaki, to jest właśnie sygnał sprzedaży;) do końca tygodnia super zwała. pzdr p.s. jeśli giełdy zaczną spadać jak piszę to na koniec roku szykujcie broń, zapasy żywności, a szczególnie …paliw;)

  1. Nie ma negacji bo wszystko mieści się w granicach harmonii. Ale szukając zagrania na takiego motyla to trzeba szukać setupów wejściowych z mniejszych interwałów ewentualnie można grać z dziennego ale jak dla mnie to wtedy szereg innych warunków musi być spełnionych by taką pozycję otwierać. (większość jest na tą chwilę ale nie wszystkie)

 8. Witam Panie Darku,
  Mieliśmy dzisiaj 3 lukę hossy w tym impulsie wzrostowym. Czy takie luki zamykane od razu też się liczą do zasady 3 luk?
  Poza tym sądzę, że nie myli się Pan przewidując solidne spadki. Wystarczy spojrzeć na to jak kształtują się obroty od dołka z 19.12. Podobnie było we wrześniu – październiku, na początku impulsu wyższe obroty, a potem co raz niższe. W normalnym wzroście przed korektą powinna być sesja odwrotu z wysokim obrotem, a u nas niczego takiego nie widać. Wręcz przeciwnie, wraz ze wzrostem indeksu obroty spadają.

 9. @Luccas
  To nie motyl tylko nietoperz. W motylku fala CD musi zajść powyżej szczytu fali X w tym przypadku na WIG20 2306 na FW 2313 i dotrzec do OR pomiędzy 112.8 a 161.8 fali XA.
  Motyl w tym układzie odpada bo nie będzie harmonii cenowych z falą BC (2207-2119 na indeksie) Zostaje trochę naciągany Bat z D na 2280 czyli na 88.6 XA naciągany dlatego bo 2280 nie celuje harmonia wynikająca z BC, idealny BAT był na 2260-61, ale ten już został zanegowany.
  PN

    1. Nie żadnego intra tylko dziennego o którym pisałem w poprzednim tygodniu i mówiłem w weekendowej.

    2. mi się wydaje albo jesteś początkujący w HT.
     zanegowany został ten poziom – ostrzezenie dla byków!!!
     wig 20 teraz 2253

 10. @irtek
  Chyba Ty mnie pytałeś przed kilkoma dniami o to dlaczego uważam, że osc najlepiej sprawdza się po lewej stronie wykresu.
  Oscylatory to pochodne ceny i niektóre jak OVB ceny i wolumenu. Jeśli coś jest pochodną ceny jak np RSI to reaguje na zmianę cen. I tak jak cena rośnie to RSI rośnie i odwrotnie. Teraz przykład: Masz system zbudowany na osc np. na Stochastic. Sprzedajesz gdy cena wejdzie wykupienie i zawróci, stanie się tak tylko wtedy gdy na wykresie ceny będziemy mieli spadek, na kolejnej sesji mamy wzrost cen i za tym rośnie stochastic i tak w kółko. Uważam, że osc powinny być stosowane tylko pomocniczo i do brania zysków w razie wykupienia i powrotu na rynek w kierunku trendu. A jaki trend to już analiza srednich. Obecnie średnie te szybkie i wolniejsze zawróciły na północ. Można grać pod konsolę i zmienić nastawienie do rynku gdy ją wybiją w tym przypadku 2433 na WIG20, ale to jest czekanie na ruch o 340 pkt od dołka a czas ucieka. Średnie up, macd na dniach ma kupno i przebił linie równowagi, w przypadku spadku 3 okresowego RSI na dniach do poziomu wyprzedania ( w przypadku korkety) powinno się kupić. Chyba, że średnie padną i macd da s. Na tą chwilę gra w S to w krótkim terminie strategia kontrariańska.
  Pozdrawiam
  PN

 11. na FW 20 na wykresie H1 mamy 3 lukę wyczerpania dzisiaj , z konsoli powinniśmy dojść do 2300-2330 pkt , tam dużo oporów

 12. @Damian
  Formacje harmoniczne służą do precyzyjnego tradingu. Transakcji dokonuje się wręcz z chirurgiczną precyzją. O motylu i nietoperzu w jednym mogliśmy mówić w strefie 2260-2263. Brak odejścia od tego poziomu i wybicie potencjalnego D o naście punktów w mojej ocenie oraz twórców tej metody neguje zagranie pod tego motyla. Tak luźne podejście do precyzji może być opłakane w skutkach. Co by było gdyby ceny dosżły np do 2340 i zawróciły, byłby zanegowany czy nie? jakie wg Ciebie zaawansowany graczy w HT są przesłanki negacji formacji? Ile punktów dajesz , a może czekasz do close?
  Teraz na 2280 to tylko BAT, kóry zatrzymał się na 88.6 XA

 13. Ja podam bez chirurgicznej dokładności ; na intra walor słabo się bronił przy dolnej bandzie. Więc może jutro luka w dół ?

 14. 1.Co by było gdyby ceny dosżły np do 2340 i zawróciły, byłby zanegowany czy nie?
  Wtedy wyznaczył bym inny poziom albo ten sam za pomocą fibo , jako wsparcie.
  2. jakie wg Ciebie zaawansowany graczy w HT są przesłanki negacji formacji?
  Przebicie jej, po czym następuje zamiana ról.
  3. Ile punktów dajesz , a może czekasz do close? nie potrafię powiedzieć.
  Ps. każdy ma trochę inne spojrzenie na rynek.
  Widzę że również prowadzisz blog, który jest również ciekawy jak Darka.
  Pzdr

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *