Komentarz giełdowy 29.12.2011

Już niebawem prześlę do wszystkich osób, które są zapisane na moją listę, Raport z prognozą indeksu WIG20 na najbliższy rok. Analizę w pełni profesjonalną wysyłać będę mailem zatem dostęp do niej będą miały tylko osoby zapisane na moją listę. Możesz tego dokonać na dwa sposoby: wypełnic formularz w górnym, prawym rogu bloga lub formularz który pojawi się gdy będziesz chciał (ła) przeczytać ten komentarz. Tak, codzienne komentarze są dostępne tylko dla subskrybentów.
Dzisiaj byki podjęły rękawicę i „nadludzkim” wysiłkiem zdołały wydobyć indeks WIG20 na „plus”. Ponad półprocentowy wzrost zapewne ucieszył posiadaczy akcji.
[fumpBegin]
Niestety ten dzisiejszy wzrost, jak każdy z ostatnich kilkunastu sesji, nie został w żaden sposób wsparty obrotem. Zatem jego „skuteczność” jest znikoma w dłuższym terminie i co najwyżej może pomóc w wystrojeniu okienka na koniec roku.
Dzisiejszy wzrost to zapewne efekt nieco lepszej sesji za oceanem a to nie powinno mocno dziwić w przypadku kiedy wczoraj powstała na tamtejszym rynku formacja odwracająca trend – Gwiazda wieczorna. Dzisiaj mamy test tej formacji i dlatego sprzyjające okoliczności przyczyniły się do wzrostu naszego indeksu.
Oczywiście zgodnie z tym co pisałem wczoraj, na oscylatorach padły wyraźne sygnały sprzedaży i dlatego między innymi „obawiam” się, że posiadacze akcji nie dostaną w prezencie noworocznym, wzrostów.
Z powodu ostatnich dwóch sesji tego roku nie wykluczam prób podniesienia indeksu jednak już kolejny rok widzę w czerwonym kolorze. Dodatkowo w tym wszystkim przekonuje mnie Pan Rostowski oraz jego oszukańcza spółka. Dzisiaj kiedy uruchomiły się „siły”, które powodowały osłabienie złotego, mimo że poziom notowań był znacznie niższy od tego z przed kilku sesji, NBP – na rozkaz, przystąpił do wyprzedawania walut w celu obrony wartości złotego. Taki zabieg może tylko udowadniać opłakany stan naszych finansów publicznych. Taka reakcja nie wróży nic dobrego na następny rok i trudno jest oczekiwać aby nasza giełda „usłana była hossą”.
Technicznie trwamy dalej w ruchu powrotnym pod linię trendu i dopiero jej zdecydowane (co do wzrostu w % jak i w obrocie) przebicie może zmienić średnioterminową prognozę bo o krótkiej (takiej na kilka dni) nie warto rozważać.

[fumpEnd]

11 Replies to “Komentarz giełdowy 29.12.2011

  1. Myślę że do dzisiejszego wzrostu kghm przyczyniła się także wypowiedż Pawlaka.
    Nie zgadza on się z tak wysoką daniną i nalega na zmianę obciążeń podatkowych miedzi i srebra.

  2. Zastanawia mnie to powszechne oczekiwanie spadków, od razu chciałbym zaznaczyć, że również jestem nastawiony na spadek, ale moim zdaniem przyjdzie on gdy banki (europejskie) zaczną podawac wyniki i pokazywać potężne odpisy. To, że rynek lubi płatać figle, kazdy nieco bardziej doświadczony inwestor wie, więc ja pomimo wielu technicznych wskazań na spadki oczekuję pierwszej połowy stycznia w bocznym trendzie nawet lekko w górę i potem zaczną się wyczekiwane spadki, kiedy nieco więcej ludzi uwierzy, że najgorsze już za nami.

  3. ja patrze na esf , tam mamy 3 szczyty i każdy niżej , jeżeli tego nie przejdziemy to mamy identyczną formację szczytową jak w sierpniu

    poziom vix też pokazuje spadki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *