Komentarz giełdowy 24.11.2011

Mimo braku sesji w USA nasze byki nie zdołały wykorzystać szansy na zanegowanie ostatniego spadku. Faktem jest, że indeks WIG20 urósł o 0,8% i tym samym[fumpBegin]

na wykresie powstała mała biała szpulka z długim dolnym cieniem jednak dzisiejszy „korpus” nawet nie spróbował zasłonić wczorajszą lukę.

Kiedy przyjrzymy się wykresowi z perspektywy 4 ostatnich sesji to możemy zauważyć powtarzający się „wzór”. Czarna świeca po luce cenowej a po niej świeca będąca „korektą w locie”. Taki układ mocno przypomina mi korektę pędzącą przed 5 falą spadkową. Jednak w tym przypadku byłaby to raczej 5 fala w 3 całego impulsu rozpoczętego na 2430. Oczywiście Elliott nie jest moim konikiem i nie jest to dla mnie najważniejsze ale myślę że warto pod tym względem również spojrzeć na wykres.
Skoro dzisiaj inwestorzy nie byli skorzy do wyciągania indeksu w górę (no może z wyjątkiem fixingu) to wątpię aby taka ochota przyszła im jutro. Myślę, że możemy oczekiwać na WIG20 przy poziomie ok 2000 bo strefa wsparcia zbudowana technikami Fibonacciego na poziomie ok. 2100 zdoła chyba powstrzymać spadki tylko na chwilę(kto wie czy to nie tylko dzisiaj).
Chyba najlepszym rozwiązaniem będzie wstrzymanie się z konkretniejszymi wnioskami do jutrzejszej sesji bo ta dzisiejsza (wzrost na śmiesznym obrocie przy aktywności mocno odbiegającej od normy) nie wnosi nic nowego.

W dniu jutrzejszym może być utrudniony dostęp do mojego blogu. Będzie on przenoszony na inny serwer. Specjalnie wybrałem na to piątek bo w tym dniu nie ukazuje się żaden nowy komentarz. Za utrudnienia z góry przepraszam.

Oczywiście zachęcam do komentowania powyższej analizy (polemika może być twórcza, ba nawet zbawienna) a tych, którym przypadła do gustu ta analiza chciałbym zaproponować aby wrócili na „górę” i kliknęli w „Lubię to” czy „+1″ albo w oba klawisze.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

50 Replies to “Komentarz giełdowy 24.11.2011

 1. Panie Darku jutro aktywność może być tylko nieznacznie większa bo mamy do czynienia ze skróconą sesją za oceanem. Co do rynku to chyba można powiedzieć, że rynek znalazł sobie jakiś pkt odniesienia w rejonie 2140-2120. Kolejne przejechanie go może skutkować tym o czym Pan pisze. Ja natomiast chciałem spytać jak zaopatruje się Pan na spółki surowcowe szczególnie te związane z ropą bo ten surowiec trzyma się w miarę „dzielnie” przy spadkach na rynkach akcyjnych. Pozdrawiam

  1. Powiem szczerze, że np PKN jest wręcz idealnym wzorem ELLIOTTA tzn. była piękna piątka w dół, potem trójka w górę i raczej przyszła pora na kolejną piątkę w dół. Jak się spojrzy na ropę to tu sytuacja wcale nie wygląda super kolorowo. Ostatnio każdy wzrost jest znacznie słabszy od poprzedniego a jeśli zejdzie poniżej 105 to pójdzie chyba na ok. 85.

 2. Ciekawe spostrzeżenie w temacie korekty pędzącej. Mi też wygląda na jeszcze jedna falkę w dół ale to jeszcze nie teraz. Obecnie dzisiaj jest chyba zaczęta 4 w 5. Co może oznaczać że w najbliższych dniach nie pogłębimy dzisiejszego dołka (5 może być załamana) a po 5-tce powinna być korekta. Obrót dzisiaj śmieszny ale ostatnia świeca na godzinowym dosyć wysoka i na obrocie większym niż pozostałe (zmyła grubego?). DAX może jutro zrobić niespodziankę w kolorze zielonym (tak mi to wygląda w mojej kompilacji średnich). EUR/usd przy dolnej bandzie.

 3. Panie Darku, wprawdzie na analizie technicznej prawie się nie znam, ale czy nie możemy potraktować dzisiejszej świecy jako młota (czy jak to się tam nazywa), co by wskazywało jednak, że są duże szanse na ruch w górę? Dodatkowo jeśli popatrzymy na końcówkę dzisiejszej sesji, to po dynamicznym ruchu w dół nastąpił równie dynamiczny ruch w górę, co by wskazywało, że jednak rynek nie do końca chce spadać.
  I mam jeszcze jedno pytanie. Jak należy zinterpretować dzisiejsze przejście bazy na kontraktach z dodatniej strony na ujemną?

  1. Jest to świeca młot ale jej umiejscowienie jest złe i nie wskazujące na zmianę kierunku. Końcówka dzisiejszej sesji tak jak i cały jej przebieg ma małe znaczenie bo była śmieszna aktywność a obrót na końcu to po prostu wymiany dużych rąk na fixingu (150 mln na 560 ). Co do bazy to jest właśnie efekt tej zamiany na fixingu, sztuczne podbicie indeksu.

 4. Panie Darku, jak Pan ocenia spolki sluzace do „wycigania” indeksu, tzn. PZU, czy ostatnio PGE ? Zachowaja sie identycznie jak WIG20, czy sluzyc beda za kotwice ?

 5. …a kontrakt na FKGHz11…można już zajmować długa pozycję…po takim spadku miło byłoby zobaczyć jakieś poważne wzrosty…?

 6. Witam Panie Darku

  Jeżeli jesteśmy już w dużej 3 i konczymy 3 w tej 3 , to przy załozeniu jakiejś małej 4, np do 2200, 5 powinna być strasznie wydłużona( żeby cała duża 3 przynajmniej zrównała się z 1) i powinna dojśc przynajmniej do 1630, potem chyba bardzo duża 4 -po wydłużonej 5w 3 i wydłużona duża 5, Tylko wydaje mi się, że dotychczasowy rozmiar dużej 3 jest zbyt mały , co mogłoby wskazywać,żejesteśmy jeszcze w jakiejś bardziej złóżonej korekcie w ramach dużej 2

   1. Witam, jeśli tworzymy 1 w dużej trzeciej to jakiego poziomu nie możemy przekroczyć przy korekcyjnej 2 w naszej dużej trzeciej by była aktualna? Czy Możemy znieść wtedy cały ruch w dół (1 w dużej 3) i wrocic do 2450? pozdrawiam

 7. Rozumiem, to by oznaczało,że analogicznie jestesmy gdzieś w końcówce maja 2008, rajdu św mikołaja nie będzie i mamy 10 miesięcy spadków przed nami, tylko ta korekta w ramach fali2 taka jakaś niepełna

 8. Panie Darku mam pytanie dotyczące daxa ponieważ na nim trochę sobie pogrywam. Jak się Panu wydaje czy najbliższy czas może przyniesc odreagowanie tych bądż co bądź nieoczekiwanych spadków. Pamiętam jak dwa tygodnie temu czytałem komentarze weekendowej analizy na Pańskim blogu i nastroje były jak najbardziej bycze a obecnie mówi się znowu o koncu świata. Moim zdaniem rynek i nastroje są tak ekstremalnie zmienne że nawet analiza techniczne niewiele daje. Jak Pan sądzi czy obecne przesilenie utrzyma się czy należy raczej szukac okazji do kupna. Pozdr

  1. Po pierwsze to już ok 4 tygodni temu zakończył się dla mnie scenariusz wzrostowy i o tym oczywiście pisałem. Nie znaczy to że położyłbym głowę za to iz wzrost po spadkach kwiecień – wrzesień są już definitywnie zakończone. Co do DAX to znalazł się w dość ważnym miejscu, idealnie na wewnętrznej linii trendu jeśli jednak przebije ją to zejście w okolice 5000 jest niemal pewne. Jeśli ta linia powstrzyma dalszy spadek to podejście o ok 400 punktów będzie całkiem ok.

  2. ja też sie interesuje daxem, mam prognoze że zjedzie do ok 5300 i zawróci do góry. 5300 to poziom Fibo 76.8 wzrostów od 23 wrzesnia do 26 października

 9. Dzisiejsza świeca to młot i dodatkowo harami. Miejsce Darku nie jest najgorsze. Co prawda mogłoby być lepsze ale patrząc na elliota to jakaś 4 może wystąpić. Nie oznacza wielkich wzrostów ale zatrzymanie z wahaniami jak najbardziej. Myślę że korekcyjny wzrost również wystąpi.
  Co do pułapek jakie robią „usiaki” ostatnio głównie za sprawą świąt. Może akurat być tak że u nich mocniej podbiją razem z dax-em i mamy lukę w górę i ucieczką S spóźnialskich. A potem kolejne spadki.
  Pozdro

  1. Co według Pana oznacza ten spadek jak widać na tym wykresie na malejącym obrocie i zwiększającej się liczbie otwartych pozycji ? W porównaniu do spadku
   wakacyjnego wolumen jest zdecydowanie mniejszy, o czym to może świadczyć ?

 10. Wykres FW w skali 6h, być może gdyby sesja trwała troszkę dłużej to dzisiaj utworzyły się młot- który mógłby zapowiadać zwrot w trendzie spadkowym.
  http://img20.imageshack.us/img20/8459/fw20360.png
  Kryteria:
  1. trend spadkowy
  2. mały korpus położony w pobliżu górnego cienia ( wg mnie tego zabrakło )
  3. wysoki dolny cień przynajmniej 3 x dłużysz od korpusu
  4. brak górnego cienia

  Według mnie dzisiaj trzeba zwrócić uwagę na to że mimo informacji o niedogadaniu się ws. euroobligacji rynek potrafił się podnieść, może to zapowidać jakąś zmianę.

  1. Ale o jakim rynku mówisz o naszym? Czyli tym który dzisiaj miał śmieszny obrót. Podnieśliśmy się tylko dlatego że naszej końcówce towarzyszył wzrost S&P futures (mały wzrost który i tak w następnej godzinie został zniwelowany prawie do zera) i po przez fixing wyciągnięty umówionymi wymianami akcji.

   1. Ma Pan rację że ten wzrost na SP został później zniwelowany, jednak troszkę dziwne to że ten wzrost po którym tak urośliśmy na SP w swoim max. zdołał odrobić tylko 1/3 spadków, które nastąpiły ok15tej, natomiast my w tym samym czasie zdołaliśmy odrobić prawie 100% tych spadków od 15tej.

    1. Powtórzę, wszystko za sprawą bardzo małej aktywności. Wystarczyło trochę kasy i już mocno szło w górę.

   1. Witam
    Everyman, zwróć uwagę że ostatnio, notowania od tego dolnego ograniczenia kanału się nie odbijają, a jedynie ześlizgują w dół. Jest nikła nadzieja na poważniejsze odbicie. Warto zauważyć, że dzisiaj opcje put pozostały na plusach. Nawet na wig2200.

  1. Ale ten kanał powoduje chwilowe zatrzymania. Poprzednie odbicie od niego doszło do 2175 na fw i dopiero wyjście nad da jakieś podstawy do tego by mówić o odbiciu, że kanał zadziałał. Tak to ida do dolnej kanalu mala konsola i znowu jak kanal sie obnizy jada do niego. tutaj o tym troszkę napisałem http://kontrakty-tomon20.blogspot.com/2011/11/fw20-po-sesji-24112011.html
   I tutaj odnośnie samego kanału i układu sił http://kontrakty-tomon20.blogspot.com/2011/11/fwig20-bez-zmian.html. Rynek narazie wykonuje tylko przystanki. Co jakiś czas pojawiają się opcje dające jakieś nadzieje ale nie są przez byka wykorzystywane tak długo jak to będzie miało miejsce tak długo niedźwiedź będzie dominował. Wczoraj znowu jakiś cień szansy się pojawił i zobaczymy dziś co z nim zrobią.

   1. tomon pod tym twoim pierwszym linkiem to te ostatnie ruchy przypominaja klin znizkujacy z wybiciem narazie na 2250 .w dłuzszym terminie jestem pewny ze bedzie up .zobacz na baze .ładowana jest długa a te spadki to juz koncówka .teraz to tylko istne nagarnianie zwykłych na spadki .zobacz nawet na wp jak strasza ze unia sie rozpadnie kryzys sie zaczyna na dobre itd.takie cos to juz ostatnie stadium .na euro/pln to przy takiej hiperboli tez dlugo nie pociagna

    1. A propos hiperboli. Czy Ty wiesz jak takie coś wygląda? Gdzie na EUR/PLN masz hiperbolę? Weź zrób sobie tygodniowy wykres na tej parze i zobacz jak wygląda hiperbola (rok 2008). Piszę dlatego, że ten blog odwiedza kilkaset osób które dopiero się uczą i nie chcę aby ktoś wbijał im do głowy złe określenia i mylił pojęcia. Mam nadzieję że Cię nie uraziłem tą uwagą bo nie to jest moim zamiarem.

     1. ale przeciez ja nikomu nic nie wbijam do głowy .kazdy tu pisze i kazdy ma inne zdanie na rozny temat .ja mowie ze beda wzrosty pan i inni ze spadki .rynek zweryfikuje kto ma racje .

     2. Nie o spadki czy wzrosty chodzi a o to co nazywasz hiperbolą a co z nią nie ma nic wspólnego.

     1. Czasami odnoszę wrażenie, że filozofujesz ale nie mam sił spierać się z kimś kto wyjeżdża mi z matematyką.

 11. Ponieważ zabieram głos na tym forum napiszę coś co spotyka „młodych” adeptów sztuki gry na giełdzie a co tak mało przyznaje się do tego, wczoraj sprzedałem S i wziąłem L , wsio szło dobrze do momentu 2173-75 , chciwość i ślepota i brak doświadczenia spowodowało że nie zamknąłem zyskowną pozycję licząc na więcej, więcej już nie było a swoje S odkupywałem znacznie niżej , a koniec sesji to wręcz mnie teraz przeraża że zacznie rosnąć a ja znów będę musiał ucinać straty ……… ku przemyśleniom …mój mały staż prowadzi mnie na manowce i dlatego apel dla „młodych” -uważajcie na swoje myśli bo mogą być nierealne…….pewnie na L jest jeszcze nie pora a Pan Darek lepiej ten moment wychwyci niż niejeden nowicjusz ……….pozdr.

  1. WITAM
   Damian, na jakich przesłankach budujesz swoje mocne przekonanie o mikołajkach z tego poziomu? Na dynamicznie osłabiającym się złotym ?
   Na bardzo słabych MACD na różnych rynkach ? Na trendzie spadkowym ?
   Czy może wyłącznie na wierze i intuicji ?
   Pozdrawiam

 12. Widzę dużą dyskusję na temat młota. To po prostu przyjmijcie, że jeśli nastąpi potwierdzenie ładne dzisiaj to jakiś młot był i harami (na w20 bo na fw to korpusu brak).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *