Raport po sesji 24.10.2011

Odsunięcie decyzji dotyczących ratowania Grecji i UE I przesunięcie ich na najbliższą środę, dało możliwość na dalsze podciąganie indeksu WIG20 i nie tylko z resztą tego indeksu. W efekcie została pokonana linia szyi ewentualnej formacji ORGR o której pisałem w poprzednim tygodniu. Muszę jednak przyznać, że dość małe prawe ramię a przede wszystkim brak wyraźnego wzrostu obrotu przy wybijaniu linii szyi (obrót dalej mizerny) powoduje, że taki scenariusz traci bardzo mocno w moich oczach.[fumpBegin]

Oczywiście różne dziwne rzeczy czasami maja miejsce na giełdowych parkietach i chociażby z tego powodu nie można jednoznacznie przekreślić scenariusza z ORGR. Myślę jednak, że trzeba podchodzić do niego z dość dużym dystansem i bardziej kierować się innymi wskazówkami płynącymi z analizy technicznej.
Jak widać na powyższym wykresie doszliśmy do górnej granicy strefy oporu powstałej w oparciu o techniki Fibonacciego i jeśli dołożymy do tego słabe obroty i fakt, że rynek wcześniej dyskontuje wszelkie możliwe do przewidzenia wydarzenia, należy poważniej pomyśleć o korekcie ostatnich wzrostów.
No właśnie raczej o korekcie ostatnich wzrostów a nie powrotu do średnioterminowego trendu spadkowego. Oczywiście nie mamy pewności kiedy dokładnie ta korekta będzie miała miejsce jednak są sposoby aby aby wyznaczyć zasadnicze miejsca od których niedźwiedzie mogą zdobyć przewagę. Zanim jednak omówię tą kwestię nieco dokładniej muszę  zaznaczyć, że sytuacja robi się coraz bardziej ciekawa i chyba coraz bardziej korzystna dla posiadaczy akcji i tych, którzy chcieliby w nie zainwestować w najbliższym czasie. Wydawać się może, iż przed nami naprawdę kilka dobrych tygodni wzrostów i możliwość zniwelowania znacznej większości spadków indeksu WIG20.
Na jakiej podstawie wyciągam takie wnioski? Na podstawie układu ruchu od wrześniowego dołka. Żeby lepiej to wytłumaczyć posłużę się wykresem z tego okresu.

Już zapewne na pierwszy rzut oka większość czytelników wie na co chcę zwrócić uwagę. Tak, na fakt, iż wzrost od dołka układa się wyraźnie w pięciofalowy impuls. Z takiego układu fal można wyciągnąć dwa następujące wnioski. Pierwszy, ten najlepszy dla byków, że bez względu na to czy jesteśmy w korekcie spadków zapoczątkowanych w kwietniu czy też w nowym dłuższym trendzie wzrostowym, możemy oczekiwać kolejnych mocnych wzrostów. Wszystko dlatego, że „piątka” nigdy nie jest ostatnia i po korekcie można spodziewać się kolejnego impulsu wzrostowego.No i drugi wniosek, chwilowo „gorszy”, że po „piątce” mamy trójkę w przeciwnym kierunku czyli, że jesteśmy w przededniu korekty spadkowej , krótkoterminowej.
Myślę, że teraz jest miejsce na to aby wskazać poziom, z którego można spodziewać się zmiany kierunku na spadkowy. Muszę przyznać, że techniki Fibonacciego, bo za ich pomocą wyznaczyłem wspomniany poziom dają naprawdę duże prawdopodobieństwo takiej zmiany. Strefa zbudowana na podstawie projekcji cenowych jest bardzo ścisła i w dodatku zbudowana z dużej ilości miejsc. Ten poziom, jak wynika z ostatniego wykresu to ok. 2400-2410. W tym miejscu zbiegają się projekcje cenowe wyprowadzone z dotychczasowych korekt (fal 2 i 4) ale i również z ekspansji oraz APP fal 1 i 3 (linie strefy kolorystycznie odpowiadają zaznaczonym kolorom poszczególnych fal na wykresie). Jeśli zatem ten poziom faktycznie zatrzyma wzrost i odwróci krótkoterminowy trend na spadkowy to już po zakończeniu korekty będziemy mogli z większym prawdopodobieństwem określić dokąd może zabrnąć kolejna faza wzrostów.

Oczywiście zachęcam do komentowania powyższej analizy (polemika może być twórcza, ba nawet zbawienna) a tych, którym przypadła do gustu ta analiza chciałbym zaproponować aby wrócili na „górę” i kliknęli w „Lubię to” czy „+1″ albo w oba klawisze.

[fumpEnd]

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

26 Replies to “Raport po sesji 24.10.2011

 1. dobry wieczór, mam podobny pogląd co do sytuacji rynkowej. Okolica zakończenia impulsu wzrostowego wskazana przez pana Darka wydaje się być bardzo odpowiednia. a Co pan myśli o poziomie ok 2430 ku zaskoczeniu analityków technicznych. Uzasadnieniem będzie fakt że okolice obecnego oporu czyli szczytu z końca sierpnia koncentrują się w miejscu 2450 punktów, ale jak wiemy nic nigdy nie dzieje się tak jakby się nam wydawało więc rynek pewnie zaskoczy wszystkich i kupujący wyczerpią swój potencjał właśnie ww okolicy 2430 tak mi się wydaję że jest to możliwy scenariusz. W mailu napisałem o poziomie 2380, jednak sytuacja w drugiej części dnia stała się tak dynamiczna że ponownie musiałem skorygować swoje oczekiwania. No i na koniec faktycznie pasowałoby z tym podciąganiem pod koniec roku.

  1. No i to jest właśnie dowód na to, iż z miarka nie ma „co liczyć ruchów”. Oczywiście możemy trącić 2430 a nawet 2450 wszystko zależy jakie będą emocje. Jednak strefa którą opisałem jest bardzo silna i jej pokonanie w cenach zamknięcia może być trudne (pokonanie nie naruszenie).

   1. Mam pytanie, w przypadku pojawienia się korekty obecnych wzrostów w ruchu 3 falowym wg fibonacciego możliwe jest zejście poniżej dołka fali 4 i szczytu fali 1 tj. okolice 2220? Czy jeśli zejdziemy niżej toj uż nie będzie korekta tylko powrót do spadków? Pozdrawiam

    1. Tak na marginesie to korekta może nawet znieść cały wzrost i będzie tylko korektą. Zatem dopóki nie przebijemy dołka z września dopóty nie można mówić o powrocie do trendu spadkowego.

 2. Analizy i komentarze są świetne….dzięki.
  Panie Darku co ze szkoleniem; kontrakty,opcje.
  Pieniądze przelałem 19.09 i cisza.
  Wysłałem 3 maile z prośbą o informację ale nie dostałem odpowiedzi dlatego napisałem tutaj.
  pozdrawiam

  1. Dobrze że napisałeś Staszku. Szkolenie całe jest dostępne na stronie gdzie się rejestrowałeś od długiego czasu (ponad miesiąc). Niestety masz coś nie tak z pocztą. Żaden mail do mnie nie doszedł a wszystkie maile które wysyłałem do uczestników na Twoją pocztę nie dochodziły i był komunikat o niemożliwości dostarczenia (nie wiem dlaczego, nie znam sie na tym). Oczywiście dostęp masz cały czas aktywny. Dziwi mnie tylko to w jaki sposób dostajesz maile o raportach bo jak teraz sprawdziłem to jest to to samo konto co podałeś przy wykupieniu szkolenia.

 3. Witam Panie Darku. Jak dobrze zrozumiałem o spaddkach w tym roku trzeba zapomnieć, a tak nastawiałem się na ten armagedon w najbliższym czasie który Pan wcześniej przewidywał, a z tego wynika że szykuje nam się jazda do góry bez trzymanki. Nie będę ukrywał że wszedłem dzisiaj w krótkie pozycje po 2370 nie ustawiając stopa. Co Pan myśli o tej pozycji. Pozdrawiam.

 4. Też uważam, że sytuacja jest bardzo czytelna >> Rzadko kiedy tak się dzieje żeby tak idealnie utworzyła się piątka wzrostowa>> Tylko kiedy zacznie się ta trójka spadkowa po której powinno się zacząć kupować akcje>> ??? jutro? czy w środę>> Jedno uważam za pewne>> po wszystkich świętych raczej warto bedzie posiadać długie pozycje

 5. Chce zwrocic panu uwage, ze niewielkie obroty na gieldzie sa spowodowane tym, ze wiekszosc ludzi jak i ja na poczatku obecnej bessy,umorzyla jednostki funduszy inwestycyjnych. Takze duzo inwestorow wstrzymuje sie w tak niepewnym czasie z inwestowaniem na gieldzie,badz inwestuje ograniczona iloscia srodkow.Po tym jak napisal pan,w ub.tygodniu,ze obecnie lepiej przygladac sie z boku na zachowania rynku a takze wczesniej, ze przy poziomie ok.145 zl na KGH bedzie zjazd bez trzymanki, zamknalem swoje pozycje i pewnie wiele osob to zrobilo,ktorzy probuja grac w/g pana prognoz.Chcialbym zapytac, czy ten zjazd na KGH jest aktualny,a jesli nie to do jakiego poziomu ma szanse wzrosnac

  1. Sytuacja na giełdzie ulega zmianie i co do tego nie ma wątpliwości. To do jakiej ceny wzrośnie KGHM zależy od „głębokości” korekty spadkowej.Jeszcze dwa tygodnie temu KGHM wyglądał niezbyt dobrze jednak ostatnie kilkanaście sesji trochę ta sytuacje zmieniły. Skoro padło już stwierdzenie o dokonywaniu transakcji na podstawie moich komentarzy to w tym miejscu muszę powiedzieć stanowczo że każdy kto tak robi popełnia ogromny błąd i ewentualny żal może mieć tylko do siebie. Ja staram się nakreślić, jak powinna kształtować się sytuacja i podać na co zwrócić uwagę i jakie zmiany mogą wpłynąć na odwrócenie poszczególnych tendencji. Gra na giełdzie polega na stosowaniu swojej metody a prognozy mogą być jedynie pomocne. Inwestowanie na podstawie prognoz (nawet swoich własnych) kończy się zawsze tym samym – pustym rachunkiem.

 6. Witam. Jeśli już Darek pisze o wzrostach to faktycznie czas na nowe spadki :)… a przynajmniej korektę tego czegoś co jest teraz…
  PMI dla Europy i jej liderów cóż …słabiutko…poniżej 50pkt. W USA lepiej znacznie… Caterpillar dobre wyniki…i co dziwne przychodyCo to będzie co to będzie…

  1. Trudno Cie zrozumieć bo o wzrostach piszę już ok miesiąc i one są. Teraz zapowiadam korektę tych wzrostów a Ty czytasz o wzrostach? Na pewno czytasz moje komentarze?

 7. To nie był atak tylko żart. To miałem na myśli : Z takiego układu fal można wyciągnąć dwa następujące wnioski. Pierwszy, ten najlepszy dla byków, że bez względu na to czy jesteśmy w korekcie spadków zapoczątkowanych w kwietniu czy też w nowym dłuższym trendzie wzrostowym, możemy oczekiwać kolejnych mocnych wzrostów. Wszystko dlatego, że „piątka” nigdy nie jest ostatnia i po korekcie można spodziewać się kolejnego impulsu wzrostowego.No i drugi wniosek, chwilowo „gorszy”, że po „piątce” mamy trójkę w przeciwnym kierunku czyli, że jesteśmy w przededniu korekty spadkowej , krótkoterminowej.

  A tak w ogóle to wszystko Ci sie zgadza Darku… w Twoich prognozach…Gratulacje..
  Pozdrawiam.

  1. Spojrzałem że „ADAM” i już myślałem że znowu kolejny atak na mnie ale nie zwróciłem uwagi że to Adam a nie Adam 222.

 8. Czy mógłbym prosić o bliższe wyjaśnienie w prostych słowach zdania z komentarza
  /To do jakiej ceny wzrośnie KGHM zależy od głębokości korekty spadkowej /
  Miał pan na myśli że jak mocniej spadnie to potem mocniej odbije czy coś innego-nie zrozumiałem
  Dziękuję.

  1. Nie robiłem analizy jak kształtują się strefy wsparć dla KGHM i do jakiej ceny może spaść ale pewno to zrobię. Chodzi jednak o to, że gdy ukształtuje się juz pełna korekta łatwiej będzie można spróbować określić zasięg kolejnego ewentualnego wzrostu.

  1. Chodzi o to, że jeśli jest to tylko korekta spadków to taka nigdy nie kończy się ruchem pieciofalowym tylko trzyfalowym. Zatem „piątka” w górę oznacza że teraz musi być ruch w dół i następnie znowu do góry co razem da ruch trzyfalowy wyższego rzędu. Jeśli zaś jest to długoterminowy trend wzrostowy to w ogóle nie ma problemu bo będzie rosło i rosło.

  1. Teoretycznie masz rację ale należy pamiętać, że giełda to nie matematyka i tutaj z linijką się nie biega. Myślę że te 6 punktów nie jest tu żadnym problemem zwłaszcza że 4 nachodzi na długi cień końca 1.

 9. Patrzę na przebieg W20 i widzę rysującą się formację ORGR, ale tylko w ujęciu tygodniowym. Ten tydzień dopiero zaczął się, ale wygląda jakby świeca z tego tygodnia miała wyznaczyć drugi punkt linii szyi (wierzchołek). Z obecnym tygodniem mamy 8 tygodni do 16.12. Kolejne dwa tygodnie zajęłoby formowanie dołka prawego ramienia. Z tej analizy wynika, iż co najmniej 5 tygodni przypadnie na wzrost tworzący ORGR, przebicie linii szyi i dalszy lot ku co najmniej 2700 pkt. A potem w okolicy przełomu 2011/2012 realizacja zysków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *