Raport po sesji 28.09.2011

Po dwóch wzrostowych sesjach przyszła pora na korektę i choć na wykresie powstała dzisiaj kolejna biała świeca to jednak nie oznacza ona „+” na indeksie WIG20. Sesja zakończyła się spadkiem o 1% a górny cień białej, dzisiejszej świecy przypomina o wciąż spłoszonym i wystraszonym obozie byków. Dlaczego to niby „spłoszone” byki a nie rasowe niedźwiedzie? Takie wnioski nasuwają mi się po analizie wyników sesji na kontraktach terminowych. Mam na myśli spadek LOP (liczba otwartych pozycji) i wzrost bazy do +11 punktów na zamknięciu a zaznaczyć trzeba, że w trakcie sesji baza dochodziła nawet do +18 punktów. [fumpBegin]

Zatem wzrost optymizmu na kontraktach sugerowałby jednak, iż to jeszcze nie koniec korekcyjnych wzrostów.
Oczywiście wskaźniki takie jak oscylatory ale i również MACD czy MACD histogram, w dalszym ciągu wspomagają popyt i nawet mimo dzisiejszego spadku sugerują dalsze wzrosty.

Oczywiście cały czas musimy pamiętać o średnioterminowym trendzie spadkowym i co rusz to nowych informacjach dotyczących „zielonych wysp” naszego kontynentu (USA twierdzą że tylko Europa jest zagrożeniem – hihihihi). Zatem nie można wykluczyć scenariusza, że jedna plotka spowoduje powrót niedźwiedzi na pierwsze miejsce. Jednak gdybyśmy cały czas w ten sposób myśleli to chyba nie byłoby czasu na inwestowanie.
Patrząc na wykres można chyba stwierdzić, że dzisiejsza sesja była kolejnym testem linii poprowadzonej przez dołek z 11 sierpnia i 13 września (dolne ograniczenie „trójkąta” z którego wybicie dołem w zeszłym tygodniu miało zapowiadać dalsze spadki według niektórych analityków) tym razem od góry. Test ten zakończył się pomyślnie dla popytu i dopóki tak jest dopóty możemy oczekiwać kontynuacji wzrostów korekcyjnych.
Jeszcze na sam koniec chciałbym zamieścić wykres S&P. Wiem że ten indeks gości u nas w weekendy jednak dzisiaj znalazłem kilka opinii i wykresów (nie wiem w jaki sposób one powstały), że wczorajsza sesja w USA zakończona odwróconym młotem była idealnym ruchem powrotnym do dolnego ograniczenia tamtejszego trójkąta a to zapowiadało rzekomo powrót do spadków. Prawda jest taka, że S&P już w poniedziałek wszedł do wewnątrz tego „trójkąta” i tym samym zanegował wcześniejszy sygnał sprzedaży.

Oczywiście zachęcam do komentowania powyższej analizy (polemika może być twórcza, ba nawet zbawienna) a tych, którym przypadła do gustu ta analiza chciałbym zaproponować aby wrócili na „górę” i kliknęli w „Lubię to” czy „+1″ albo w oba klawisze.

[fumpEnd]

8 Replies to “Raport po sesji 28.09.2011

  1. Witam.
    Darku ja mogętylko dołożyć od siebie, że poziom Wig20 aż tak źle nie wygląda ponieważ dziś mieliśmy inne odnisienie za przyczyną , którego stoi dywidenda PZU. A jak wiadomo PZU ma w tym indeksie największą wagę!! Dodatkowo mieliśmy dziś realizację zysków na spółlkach surowcowych. Oodpisuję się pod Twojąanalizę i uważam, że byki nie są na straconej pozycji..
    Pozdrawiam.

  2. Jaka jest szansa Pana zdaniem na osiągnięcie w najbliższym miesiącu poziomu ok 2365 czyli zniesienia 38,1 całego spadku od kwietnia DZ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *