Psychologia inwestowania – rynkowi Guru.

Być może słyszałeś określenie „rynkowy Guru”, którym określa się osoby mające ogromne rzesze swoich zwolenników. Są to zazwyczaj eksperci z zakresu finansów, ekonomi, gospodarki czy też inwestycji giełdowych.
Każdy z nas ma nieodpartą potrzebę wsłuchiwania się i korzystania z porad ekspertów. Uważamy ich za osoby wręcz idealne w tym co robią a już na pewno za tych, którzy o wiele lepiej niż my sami, wiedzą co należy zrobić!
Czy w rzeczywistości eksperci-guru są złotym środkiem na nieomylność podejmowania decyzji inwestycyjnych? Czy ich wskazówki należy traktować jak samospełniającą się wyrocznie i ślepo wierzyć w to co mówią?
Człowiek zostaje ekspertem w danej dziedzinie po zdobyciu odpowiednio zasobnej wiedzy teoretycznej i praktycznej przy współudziale talentu. Lata nauki i pracy owocują bardzo trafnymi analizami i prognozami na przyszłość. Taki specjalista z każdym dniem staje się odważniejszy w jawnym wyrażaniu swoich opinii. Obserwatorzy jego poczynań dostrzegają w nim osobę, która zna się na tym co robi. Trafność jego wypowiedzi bądź poczynań przysparza mu coraz większe rzesze słuchaczy. Każdy z tych słuchaczy upewnia się, że to co mówi ekspert sprawdza się. Ślepo wierząc w słowa guru podejmują „decyzje” inwestycyjne.
Niestety zapewniam Cię, że nie jest to dobre rozwiązanie. Każdy ekspert to człowiek taki sam jak Ty. Posiada może znacznie większą wiedzę, ma za sobą wiele lat praktyki ale również posiada stany emocjonalne. Sam fakt, iż jest to człowiek a nie komputer, musi Ci podpowiedzieć że nie jest on nieomylny (każdy popełnia błędy i myli się, od tego nie ma wyjątków).
Zatem każdy guru kiedyś popełni błąd i zapewniam Ciebie, że będzie to najmniej odpowiedni moment dla Twoich inwestycji.
Oczywiście nie chcę tutaj powiedzieć że nie warto wysłuchać ekspertów. Tacy wybitni specjaliści mogą wnieść w Twoje przygotowanie inwestycyjne wiele pożytku. Ich wypowiedzi dadzą Tobie wiele cennych wskazówek. Jednak ślepa wiara w ich słowa to przysłowiowy „gwóźdź do trumny”.
Analizując minione dziesięciolecia gospodarki rynkowej na świecie można mnożyć przykłady dokładnie odwrotnego zachowania giełd w stosunku do wypowiedzi i przedstawionych prognoz przez rynkowych guru.
Na koniec tematu o ekspertach chcę Ciebie przestrzec przed realizacja strategii polegającą na podejmowaniu decyzji inwestycyjnych odwrotnych do wypowiedzi guru! To na pewno się nie uda, chociażby z tego powodu, że są to specjaliści i dużo, żeby nie powiedzieć większość ich „wskazówek” jest trafna.
Celem powyższego tekstu jest uzmysłowienie Tobie, że opinie ekspertów-guru nie są również złotym środkiem i ślepe ufanie im na pewno przyczyni się do poważnych strat i to w najgorszym dla Ciebie momencie.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat nawet przy niewielkiej zmianie ceny instrumentu bazowego, na podstawie którego jest oparte kwotowanie cen danego Instrumentu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe. Podejmując decyzje inwestycyjne, Klient powinien kierować się własnym osądem.

2 Replies to “Psychologia inwestowania – rynkowi Guru.

  1. Masz racje ślepe wierzenie guru od finansów to nie sposób na zbicie majątku jednak bez odpowiedniej edukacji trudno jest osiągnąć finansowy sukces,jest to praca która wymaga czasu konsekwencji,spokojnej głowy,tak spokojnej głowy nie emocjonalnie.Prze de wszystkim trzeba mieć otwarty umysł wtedy można dostrzec prawdziwe okazje.Pozdrawiam Waldek

  2. Myślę, że warto obserwować to co robią guru, ale tak jak napisałeś w tym artkule ślepe ufanie im może być naprawdę niebezpieczne dla naszych finansów. Minmalna chociaż edukacja w zakresie inwestowania powinna pozwolić każdemu człowiekowi wyrobić własne zdanie. Gdy już sie trochę orientujemy możemy wykorzystać to co propaguje guru finansowy i próbować na tym zarobić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *