Analiza techniczna – podstawowe założenia.

Analiza techniczna to jeden z najbardziej popularnych sposobów analizowania rynków giełdowych i podejmowania decyzji inwestycyjnych na tych rynkach.  Jednak trudno jest wykorzystać AT bez jej zrozumienia a właściwie bez zrozumienia jej podstaw – fundamentów na jakich została “opracowana”.
Dziwi mnie zawsze całkowite negowanie tego sposobu podejścia do giełdy przez osoby, które nawet nie raczyły w najmniejszym stopniu zapoznać się z tematem.  Przecież tak samo jak do używania czegoś, tak i do negowania  skuteczności tego czegoś, potrzeba znajomości zagadnienia.
Aby móc coś sensownie negować trzeba najpierw to poznać i to co najmniej w jakimś minimalnym stopniu. Nie inaczej jest z wykorzystaniem “czegoś” do jakiś celów. Tak właśnie wygląda również sytuacja z AT. By móc z niej korzystać, trzeba ją poznać i trzeba uwierzyć (może to jest najważniejsze), że ona działa.
Analiza techniczna oparta jest na trzech założeniach. Poznanie tych założeń jest właśnie koniecznym warunkiem aby ustosunkować się co do tego czy jest się zwolennikiem czy przeciwnikiem analizy technicznej.
Zatem do rzeczy oto te trzy założenia – prawdy.

Pierwsza zasada.

Rynki finansowe są albo w trendzie albo się konsolidują.
Ta zasada jest chyba najważniejsza! Na pewno wiesz, że możemy wyznaczyć 3 rodzaje trendów: rosnący, malejący i boczny. Ze 100% pewnością można powiedzieć że każda spółka, indeks, waluta itd.  jest w którymś z tych trzech trendów. Dlatego właśnie każdy analityk techniczny powinien grać z trendem, bo tylko to gwarantuje sukces.

Druga zasada.

Rynek dyskontuje wszystkie informacje
Oznacza to, że w przypadku kursu jakiejkolwiek spółki, towaru itp., wszystkie informacje dostępne na temat danego “instrumentu finansowego” są już uwzględnione w cenie. Wszelkie wyniki finansowe, komunikaty, nawet pogłoski, które ujrzały światło dzienne są już uwzględnione w cenie. Nie ma zatem żadnego sensu dokonywać decyzji inwestycyjnych na ich podstawie.
Umiejętne analizowanie wykresów i to jest najlepsze, potrafi dać nam wskazówki, sygnały o tym co dopiero nastąpi, o pozytywnych czy też negatywnych informacjach fundamentalnych, które dopiero za jakiś czas wypłyną na powierzchnie.
Jak to możliwe? A chociażby dlatego, że na tym świecie nie brakuje ludzi, którzy zawsze mają dostęp do poufnych informacji i przetasowania w swoich portfelach dokonują przed przekazaniem informacji do publicznej wiadomości.
Kiedy na wykresie znajdziesz takie zachowanie odbiegające od normy może się ono przeistoczyć się w bardzo zyskowną inwestycję.

Trzecia zasada.

Człowiek zachowuje się podobnie gdy ma do czynienia z podobną sytuacją.
Analiza techniczna to psychologiczna analiza zachowań tłumu. To właśnie inwestorzy i ich psychika stoją za ruchami rynkowymi. Emocje i działania ludzi w obliczu pewnych zdarzeń są bardzo podobne. Czyli innymi słowy ta powtarzalność jest widoczna na giełdzie. Właśnie ta powtarzalność zachowań spowodowała, że na wykresach można dostrzec  np. formacje cenowe, które co jakiś czas powtarzają się a w ich obliczu powtarza się reakcja inwestorów na nie.
Czyż nie jest to pewnego typu “koło”?

Myślę, że poznanie tych trzech podstawowych zasad pozwoli każdemu na podjęcie decyzji czy analiza techniczna jest ok. czy jest „be”.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Analiza techniczna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Analiza techniczna – podstawowe założenia.

 1. Seweryn pisze:

  Analiza techniczna jest jak najbardziej ok:) Dla osoby początkującej może sie to wydawać stasznie pogmatwane, ale z wraz z dalszą edukacją wszystko zaczyna się wyjaśniać. Po pewnym czasie nie można już bez niej żyć. Przynajmniej ja tak mam.

 2. Sulejan pisze:

  Już to widziałem. Zdaje się, że to kopia tekstu z tego e-booka (strona 11):

  http://strefainwestorow.pl/jak_analizowac_wykresy_gieldowe

  Pozdrawiam,
  Jan Sulejewski

  • Dariusz Bartłomiejczak pisze:

   Nie ma takiej możliwości, nigdy tego ebooka nie miałem w ręce. Jednak można domyślić się, że jeśli w tamtym ebooku temat jest zbliżony to i treść może być podobna. W końcu analiza techniczna to nie żadna nowość tylko dziedzina znana od leci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *