Psychologia inwestowanie, zachowanie jednostki i tłumu.

Chcąc zostać inwestorem skutecznym, osiągającym większe zyski od nieuniknionych strat, musisz poznać psychologiczne aspekty jednostki jak i tłumu. Musisz również uzmysłowić sobie, że inwestowanie jest bardziej sztuką niż jakąś dziedziną naukową. Zapewniam Ciebie również, że nie istnieją złote środki, które zapewnią nieprzerwane pasmo sukcesów. Im prędzej przyjmiesz to do wiadomości tym łatwiej będziesz radził sobie z porażkami, które tak jak to zwykle bywa, dobrze przeanalizowane przyniosą bardzo dużo pożytku.
Giełda skupia wielu inwestorów o różnych horyzontach czasowych swoich transakcji. Są gracze, spekulanci i inwestorzy w pełnym tego słowa znaczeniu, każdy z nich jako człowiek reaguje na określone sytuacje. Zachowanie człowieka, będące reakcją na określoną informację czy wydarzenie, można w większości przypadków przewidzieć. To samo dotyczy uczestników rynku.
Wyobraź sobie, że jakaś spółka giełdowa podaje informację o osiągniętych w ostatnim miesiącu wynikach. Wyniki te są gorsze od prognoz.
Jak myślisz w jaki sposób mogą zachować się inwestorzy, spekulanci a jak gracze?
Zanim zaczniesz czytać dalej, postaraj się odpowiedzieć samemu!!!!

Najbardziej prawdopodobna jest następująca reakcja:
-inwestor nie zareaguje wcale(i to bez względu na to czy byłyby to wyniki lepsze, czy       były one gorsze tak jak w założeniu) po prostu horyzont czasowy jego inwestycji jest na tyle długi, że ta informacja nie ma dla niego większego znaczenia.
-Spekulant może zareagować na tą informację lecz nie musi.
-Gracz na pewno zareaguje natychmiastową sprzedażą walorów tej spółki.
Czy Twoje odpowiedzi były podobne w swym znaczeniu?
Znamy zatem reakcje poszczególnych uczestników rynku ale czy wiemy jaki będzie tego efekt wyrażony wyceną papierów spółki? Tu już niestety nie ma jedynej dobrej odpowiedzi. Wszystko zależy w jakiej części akcje spółki są w posiadaniu poszczególnych grup uczestników rynku. Inny przebieg notowań akcji będzie gdy większy pakiet jest w posiadaniu inwestorów inny gdy w rekach spekulantów a jeszcze inny gdy graczy.
Mimo, iż znamy reakcję pojedynczych uczestników rynku nie jesteśmy pewni jakiej reakcji całego rynku możemy się spodziewać w danym momencie na jakąś informację czy zdarzenie.
Innymi słowy w przewidywaniu reakcji rynku złoty środek nie istnieje!

4 Replies to “Psychologia inwestowanie, zachowanie jednostki i tłumu.

  1. im więcej się zagłębiam w ten temat Darku, dzięki Twoim wskazówkom, tym bardziej dochodzę do wniosku, że to jest rosyjska ruletka 😉
    Zna ktoś dobrą wróżkę ze szklaną kulą i czarnym kotem?

    pozdrawiam
    AMD

    1. To może tylko tak wygląda ale zapewniam że nie ma nic wspólnego z żadna odmianą ruletki. Na giełdzie może i nie ma nic pewnego ale nie ma też nic dzięki czemu ktokolwiek nie mógłby na niej zarabiać. Oczywiście jeden warunek „musisz chcieć zarabiać na giełdzie i musisz potraktować to jako poważny biznes”.

  2. Zgadza się Darku. Nie ma złotych środków aby cały czas odnosić sukcesy na giełdzie. Według mnie najważniejsza w inwestowaniu jest cierpliwość i wytrwałość w realizacji raz przyjętej strategii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *